nahoru

Velký průzkum ukázal, co obyvatele zemí Evropské unie trápí nejvíc. Uhodnete, koho nejvíc trápí migrace?

Viliam Buchert 13. května 2018 • 14:40

Přestože v každé zemi Evropské unie řeší občané trochu jiné problémy, panuje obecná shoda, že klíčovými otázkami současnosti jsou migrace, terorismus a ekonomická situace. Ukázal to velký průzkum v 11 zemích EU, v nichž žije převážná část obyvatelstva Unie. Výsledky zveřejnila v pátek vlivná agentura YouGov, která sídlí v Londýně. Průzkum se uskutečnil v druhé polovině dubna a odpovídalo v něm 11 tisíc respondentů.

Průzkum se uskutečnil ve Velké Británii, Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Polsku, Dánsku, Švédsku, Řecku, Finsku a Litvě. V těchto zemích žije téměř 400 milionů lidí z celkového počtu 515 milionů obyvatel EU. Výsledky jsou tedy relevantní.

Například ve Švédsku, které na počet obyvatel přijalo v posledních letech nejvíce imigrantů ze všech států Evropské unie, souvisí migrace dokonce se všemi třemi nejvíce jmenovanými problémy země. Migraci považuje za nejdůležitější otázku 44 procent Švédů. Následuje s 31 procenty obavy, zda bude pod vlivem přílivu cizinců zachován vstřícný zdravotní a sociální systém a 28 procent poukázalo na kriminalitu. S tou se kvůli násilí některých gangů potýkají v některých částech švédských měst, kde žije hodně přistěhovalců.

Poláky uprchlíci netrápí

Migraci jako jeden z hlavních problémů jmenovali také Britové, Francouzi, Němci, Dánové, Finové či Italové. V Německu je to otázka číslo jedna s 39 procenty. Což je v přímém protikladu toho, co někdy tvrdí kancléřka Angela Merkelová. Naopak uprchlíci moc netrápí Poláky.

Terorismus skončil na prvním místě s 32 procenty ve Francii a na třetím místě s 25 procenty ve Velké Británii.

Nezaměstnanost zase nejvíce trápí Finy, Řeky, Italy a Španěly. Naopak ta prakticky vůbec nezajímá Němce, podobně jako jejich stávající ekonomická situace, která je pořád velmi dobrá.

Průzkum stranických preferencí před eurovolbami >>>

Vystoupit z EU lidé nechtějí, budoucnost Unie ale růžově nevidí

V pobaltské Litvě pak na prvním místě se skončila vysoká inflace, která byla loni zhruba na 4 procentech, což zase ale není nijak tragické. V Polsku až 38 procent poukazuje na problémy zdravotního a sociálního systému.

Ani v jedné z 11 zkoumaných zemích by dnes lidé nechtěli vystoupit z Evropské unie. Dokonce ani ve Velké Británii, kde by pro odchod, který si už Britové odhlasovali v referendu, podle tohoto průzkumu hlasovalo 42 procent obyvatel, zatímco pro setrvání v evropské organizaci 45 procent. Nejméně lidí by chtělo odejít z EU ve Španělsku (13 procent) a v Polsku (15 procent).

Když se ovšem agentura YouGov ptala na to, jak vidí respondenti budoucnost Evropské unie, tak celkové výsledky jsou tak půl na půl.

Celý průzkum najdete ZDE.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.