nahoru

Evropská unie jde do války s fake news na internetu. Jaký je plán Bruselu?

Lucie Bednárová, info.cz25. dubna 2018 • 11:40
Fake news, tedy nepravdivé informace, se po Twitteru šíří rychleji, než pravda - ilustrační snímek
Fake news, tedy nepravdivé informace, se po Twitteru šíří rychleji, než pravda - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia

Šíření dezinformací online představuje v současnosti jedno z největších nebezpečí, které může mít v konečném důsledku fatální následky. Po čerstvé zkušenosti s neoprávněným využitím dat uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica k ovlivňování voleb pravděpodobně i v Česku Evropská komise dnes představí iniciativu, která by měla přispět do debaty, jak účinně bránit šíření fake news ve společnosti. Redakce webu Info.cz měla možnost projít podkladové dokumenty a přináší exkluzivně shrnutí toho, co Brusel plánuje.

„Dezinformace podrývají důvěru v instituce a v digitální i tradiční média a zraňují demokracie tím, že ztěžují schopnost občanů přijímat podložená rozhodnutí,“ píše se hned v úvodní části dokumentu, který v tento moment v Bruselu schvalují komisaři a komisařky. Iniciativa vznikla v dílně bulharské eurokomisařky pro digitální agendu Mariye Gabrielové a podílel se na něm i tým české komisařky Věry Jourové.

Podle informací Světového ekonomické fóra rychlé šíření dezinformací online představuje jednu z největších výzev v moderních společnostech a stále více si to uvědomují i běžní lidé. Z průzkumu, který si nedávno nechala zpracovat Evropská komise, vyplynulo, že 80 % Evropanů přiznává, že se několikrát měsíčně setkalo dle jejich názoru s chybnou nebo matoucí informací. 85 % respondentů to pak považuje za velký problém.

Ekonom Vladimír Pikora: Čert a eurohujer nikdy nespí
VLADIMÍR PIKORA 12. dubna 2018 • 10:06

Ekonom Vladimír Pikora: Čert a eurohujer nikdy nespí

Jak uvádí dokument Evropské komise, který bude dnes kolem poledne zveřejněn jako součást většího digitalizačního balíčku, velkou roli v šíření dezinformací sehrávají zejména internetové platformy – především sociální média, vyhledávače nebo služby, přes které je možné sdílet videa. „Tyto platformy zatím selhávají v poskytování adekvátní odpovědi,“ píše Komise. Platí to i přesto, že některé z nich přijaly určitá opatření, avšak podle Komise jen v omezeném počtu zemí a zdaleka do toho nezahrnuly všechny uživatele.

Další exkluzivní informace najdete na webu Info.cz >>>

Více než sedmdesát procent Čechů nyní nechce přijmout euro. Je to rozumné, či nikoliv?
Turecko je dnes pro Evropu větší hrozbou než Rusko. Za radikalizaci režimu můžou i EU a…

Lucie Bednárová, info.cz


Klíčová slova: Evropská unieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,590
29,480
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější