nahoru

„Smažte si svůj Facebook!“ radí muž, který zbohatl na obchodu s Markem Zuckerbergem

Daniel Baret28. března 2018 • 08:40
Brian Acton (vlevo), který vyzval k mazání facebookových profilů. Vpravo Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku.
Brian Acton (vlevo), který vyzval k mazání facebookových profilů. Vpravo Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku.
• foto: 
Twitter

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Facebooku, z něj udělal dolarového miliardáře, ale ani to nezabránilo zakladateli WhatsAppu Brianu Actonovi jít v posledních dnech proti Facebooku. Zakladatel WhatsAppu vyzval na svém twitterovém účtu všechny lidi ke smazání facebookových profilů pod hashtagem #deletefacebook. A ve světě to mělo velký ohlas, protože Acton je velmi sledovaná osobnost.

Důvodem pro zveřejnění prohlášení Briana Actona je především skandál s datovou firmou Cambridge Analytica, která podle mnohých společně s Facebookem nezákonně obchodovala a manipulovala s daty pocházejícími právě z facebookových účtů. Stalo se tak například při amerických prezidentských volbách.

Mark Zuckerberg se už za to omluvil a tvrdí, že se bude snažit vše vysvětlit a zvýšit na své sociální síti ochranu dat uživatelů. Jenže v posledních dnech se na Facebook valí ze všech stran obrovská vlna kritiky, protože všichni ví, že s daty se běžně obchoduje.

Brian Acton prodal WhatsApp Facebooku za 19 miliard dolarů v roce 2014, což je největší obchod v historii Facebooku. Od doby, co se objevil skandál s Cambridge Analytica a začal se šířit hashtag #deletefacebook, se akcie Facebooku propadly na burze o 10 procent.

Zloděj dat Snowden: Facebook není nic jiného než sledovací firma, za sociální síť se…

Skandál firmy Cambridge Analytika vyšel najevo před několika dny, kdy se veřejnost dozvěděla, že společnost, která se zabývá sběrem dat a jejich využitím ve volebních kampaních, nelegálně vytěžila data 55 milionů uživatelů a to i přes to, že pouze 270 000 uživatelů ji k tomu dalo svolení.

Skandál upozornil na problematiku bezpečností soukromých údajů na internetu a Facebook spolu s Cambridge Analytica je nyní široce kritizován, jak veřejností, tak osobnostmi z oboru IT nebo politiky, kteří chtějí vysvětlení, jak je možné, že Cambridge Analytica získala tolik dat, když na to neměla povolení.

Podle některých spekulací Cambridge Analytica utajeně operovala také v České republice.

Václav Klaus ml.: Facebook pod kontrolu státu? Nesmysl!
Marek Stoniš 23. března 2018 • 10:49

Václav Klaus ml.: Facebook pod kontrolu státu? Nesmysl!

Proč Google a Facebook zakazují reklamy na bitcoin a další kryptoměny a co to celé znamená

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,440
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější