Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti dohnala jihokorejskou medailistku do blázince | Reflex.cz
nahoru

Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti dohnala jihokorejskou medailistku do blázince

Daniel Baret19. března 2018 • 15:50
Jihokorejská veřejnost dohnala svoji olympijskou medailistku Kim Po-rum do blázince.
Jihokorejská veřejnost dohnala svoji olympijskou medailistku Kim Po-rum do blázince.
• foto: 
Twitter

Jižní Korea mohutně slavila na nedávno skončené olympiádě každou získanou medaili. Hry se konaly na domácí půdě a všichni medailisté se okamžitě změnili v hrdiny. Kromě jednoho případu. Ten před pár dny skončil doslova tragicky. Rychlobruslařka Kim Po-rum (25), která získala 24. února stříbrnou medaili v závodě s hromadným startem, skončila před několika dny po masových nenávistných reakcích veřejnosti v psychiatrické léčebně. Psychicky se zhroutila i její matka. Co se stalo?

Jihokorejský ženský rychlobruslařský tým 19. února nepostoupil do semifinále soutěže, protože jedna její členka, Noh Seon-young, nestačila svým kolegyním a dorazila do cíle o téměř 4 sekundy později. Jenže se počítá čas poslední závodnice týmu a Korea byla vyřazena. Právě Kim Po-rum svoji méně zdatnou kolegyni po závodě tvrdě kritizovala a prohru připsala jí. I když měla pravdu, veřejnost se k ní otočila zády. Neodpustila jí, že společně s další závodnicí Pak Či-u, zanechaly Noh Seon-young po závodě na dráze a ihned naštvaně odešly. Noh se mezitím před televizními kamerami utápěla v slzách.

Zejména reakce na sociálních sítích nenechala na sebe dlouho čekat a jihokorejská veřejnost většinově odsoudila Kim Po-rum, že se chovala ke kolegyni velmi nezdvořile a krutě, že zničila týmového ducha. Že místo slov útěchy přispěchala pouze s odsouzením. Nic na vyvolané nenávisti nezměnil ani fakt, že o pět dní později získala stříbrnou olympijskou medaili.

Donald Trump a Kim Čong-un by se mohli sejít v mongolském Ulánbátaru. Zde je 5 důvodů

Proti Kim Po-rum byla sepsána i petice, kterou podepsalo až 610 tisíc lidí. Nenávistné útoky nezastavila ani omluva sportovkyně. Národ požadoval její trvalé vyloučení z reprezentace.

Podle agentury Yonhap či deníku The Korea Times nenávist šířená na sociálních sítích a ventilovaná v ostatních jihokorejských médiích vedla až k tomu, že medailistka Kim Po-rum skončila před několika dny v péči lékařů na psychiatrické klinice ve městě Tegu. Diagnóza? Úzkostná neuróza, kterou provázejí záchvaty strachu. S podobnými problémy byla hospitalizována i matka olympijské rychlobruslařky.

Unikátní video z hranice KLDR: Podívejte se, jak Jihokorejci zpeněžují svůj malý Kim…

Přestože k nemoci je dohnala nenávist veřejnosti, reakce na poslední vývoj jsou pořád smíšené. Zatímco někteří lidé přiznali, že jejich reakce byli přehnané, tak jiní pořád tvrdí, že Kim Po-rum si svůj osud zaslouží.

Přitom Kim Po-rum už po vzniku petice odmítala opouštět svůj pokoj v olympijské vesnici a dokonce jistou dobu držela hladovku. Nic ale nezastavilo šířenou nenávist. Závodnici také po olympiádě opustili její sponzoři.

I tak může skončit jeden vypjatý olympijský příběh, kdy jenom někdo řekl, co si myslí a navíc to byla podle všeho pravda.

Český dům na olympiádě v Koreji navštívili Kim Čong-un a Donald Trump
Reflex z olympiády: Davy lidí okukují roztleskávačky Severní Koreje jako zvířata v zoo,…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější