Britové loni zatkli 412 lidí kvůli terorismu. Celkový počet islámských radikálů v Británii je neuvěřitelný | Reflex.cz
nahoru

Britové loni zatkli 412 lidí kvůli terorismu. Celkový počet islámských radikálů v Británii je neuvěřitelný

Lukáš Lhoťan16. března 2018 • 08:20
Extremisté si takto označují v britských městech "šaría zóny".
Extremisté si takto označují v britských městech "šaría zóny".
• foto: 
Twitter

Rok 2017 byl pro britskou policii v otázce terorismu jedním z nejrekordnějších v poslední době. Podle britského listu The Independent bylo zatčeno 412 osob podezřelých z terorismu. Je to nárůst o 58 procent oproti roku 2016.

V roce 2017 zahynulo při teroristických útocích ve Velké Británii 36 osob a stovky byly zraněny. Pouze jedna třetina ze zadržených byla odsouzena a někteří byli po určité době propuštěni bez vznesení obvinění. Došlo k nárůstu nejen terorismu motivovaného islámským extremismem, ale i ideologií krajní pravice. Jeden z útoků byl například spáchán neonacistou na účastnících pochodu na podporu homosexuálů.

Převážně byli zatčeni muži a pouze zhruba něco přes třetinu zatčených tvoří lidé bělošského původu, ale i tak podíl bělochů mezi zatčenými radikálně vzrostl oproti předchozím letům, informuje The Independent. V roce 2017 proběhlo 86 procesů s obviněnými v souvislosti s terorismem a v 90 procentech byli obvinění odsouzeni.

Ruské tajné služby přitvrdily a opouštějí nepsaná pravidla špionážního řemesla

Zradikalizování ve věznicích

Podle britského ministra bezpečnosti Bena Wallaceho je vyšší množství zatčených podezřelých důkazem zefektivnění spolupráce mezi bezpečnostními složkami a soudy ve Velké Británii. Oproti roku 2016 bylo v roce 2017 v britských věznicích vězněno 224 osob kvůli terorismu a naprostá většina, 86 procent, byla vězněna v souvislosti s islámským terorismem. Pouze 9 procent vězňů bylo vězněno za terorismus v souvislosti s krajní pravicí a 5 procent mělo jinou motivaci.

V souvislosti s vězněnými islámskými radikály před nedávnem britský deník London Evening Standard informoval, že někteří britští poslanci navrhli propuštění z věznění odsouzených muslimů za menší zločiny v souvislosti s terorismem, protože boj proti radikalizaci muslimů v britských věznicích není efektivní a dostatečný a hrozí, že se odsouzení ještě více zradikalizují od mnohem radikálnějších spoluvězňů. Podle názoru poslanců by takovým propuštěným měly být uděleny alternativní tresty.

Již v půlce roku 2017 informoval britský deník The Times, že ve Velké Británii se odhaduje počet potenciálně nebezpečných islámských radikálů na 23 000 osob. Ale jak přiznaly anonymní zdroje z bezpečnostního aparátu, britské tajné služby jsou schopny sledovat maximálně kolem 3 000 nejnebezpečnějších podezřelých osob.

Muslimský učitel organizoval dětskou islámskou armádu. Měla zaútočit na Big Ben i…
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější