Britové loni zatkli 412 lidí kvůli terorismu. Celkový počet islámských radikálů v Británii je neuvěřitelný | Reflex.cz
nahoru

Britové loni zatkli 412 lidí kvůli terorismu. Celkový počet islámských radikálů v Británii je neuvěřitelný

Lukáš Lhoťan16. března 2018 • 08:20
Extremisté si takto označují v britských městech "šaría zóny".
Extremisté si takto označují v britských městech "šaría zóny".
• foto: 
Twitter

Rok 2017 byl pro britskou policii v otázce terorismu jedním z nejrekordnějších v poslední době. Podle britského listu The Independent bylo zatčeno 412 osob podezřelých z terorismu. Je to nárůst o 58 procent oproti roku 2016.

V roce 2017 zahynulo při teroristických útocích ve Velké Británii 36 osob a stovky byly zraněny. Pouze jedna třetina ze zadržených byla odsouzena a někteří byli po určité době propuštěni bez vznesení obvinění. Došlo k nárůstu nejen terorismu motivovaného islámským extremismem, ale i ideologií krajní pravice. Jeden z útoků byl například spáchán neonacistou na účastnících pochodu na podporu homosexuálů.

Převážně byli zatčeni muži a pouze zhruba něco přes třetinu zatčených tvoří lidé bělošského původu, ale i tak podíl bělochů mezi zatčenými radikálně vzrostl oproti předchozím letům, informuje The Independent. V roce 2017 proběhlo 86 procesů s obviněnými v souvislosti s terorismem a v 90 procentech byli obvinění odsouzeni.

Ruské tajné služby přitvrdily a opouštějí nepsaná pravidla špionážního řemesla

Zradikalizování ve věznicích

Podle britského ministra bezpečnosti Bena Wallaceho je vyšší množství zatčených podezřelých důkazem zefektivnění spolupráce mezi bezpečnostními složkami a soudy ve Velké Británii. Oproti roku 2016 bylo v roce 2017 v britských věznicích vězněno 224 osob kvůli terorismu a naprostá většina, 86 procent, byla vězněna v souvislosti s islámským terorismem. Pouze 9 procent vězňů bylo vězněno za terorismus v souvislosti s krajní pravicí a 5 procent mělo jinou motivaci.

V souvislosti s vězněnými islámskými radikály před nedávnem britský deník London Evening Standard informoval, že někteří britští poslanci navrhli propuštění z věznění odsouzených muslimů za menší zločiny v souvislosti s terorismem, protože boj proti radikalizaci muslimů v britských věznicích není efektivní a dostatečný a hrozí, že se odsouzení ještě více zradikalizují od mnohem radikálnějších spoluvězňů. Podle názoru poslanců by takovým propuštěným měly být uděleny alternativní tresty.

Již v půlce roku 2017 informoval britský deník The Times, že ve Velké Británii se odhaduje počet potenciálně nebezpečných islámských radikálů na 23 000 osob. Ale jak přiznaly anonymní zdroje z bezpečnostního aparátu, britské tajné služby jsou schopny sledovat maximálně kolem 3 000 nejnebezpečnějších podezřelých osob.

Muslimský učitel organizoval dětskou islámskou armádu. Měla zaútočit na Big Ben i…
Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější