Muslimský učitel organizoval dětskou islámskou armádu. Měla zaútočit na Big Ben i letiště Heathrow v Londýně | Reflex.cz
nahoru

Muslimský učitel organizoval dětskou islámskou armádu. Měla zaútočit na Big Ben i letiště Heathrow v Londýně

Daniel Baret4. března 2018 • 07:43
Muslimský učitel Umar Haque chtěl z dětí vytvořit „dětskou armádu“
Muslimský učitel Umar Haque chtěl z dětí vytvořit „dětskou armádu“
• foto: 
London Metropolitan Police

Pětadvacetiletý muslimský učitel Umar Haque, který je podporovatelem Islámského státu, byl v pátek uznán vinným v procesu v Londýně, ve kterém je souzen ze snah vytvořit „dětskou armádu“, která měla páchat teroristické útoky ve Velké Británii.

Plánoval zaútočit na ikony země, jako například na příslušníky královské gardy, na letiště Heathrow, na hodinovou věž Big Ben, která je součástí britského parlamentu, či na banky a různá média.

Umar Haque pracoval pro malou soukromou islámskou školu Lantern of Knowledge, která byla přímo napojena na radikální mešitu Ripple Road ve východním Londýně. Ve škole pracoval v letech 2015 a 2016.

Příběh dvou mladých sestřenic, z kterého mrazí. V Marseille je zavraždil islámský …

Děti svědčily proti učiteli

Učitel se snažil vytvořit „dětskou armádu“ a v rámci výuky islámu radikalizoval především lehce ovlivnitelné děti ve věku 11 až 14 let. O procesu a podrobnostech v minulých dnech informovala anglická média.

„Jeho záměrem bylo vytvořit armádu dětí, která by pomáhala s několika teroristickými útoky po celém Londýně,“ řekl Dean Haydon, ředitel velitelství pro boj proti terorismu z londýnské Metropolitní policie.

Až 35 dětem, které se Haque za pomoci dalších kompliců snažil navést na cestu džihádu, je momentálně v ochranné péči kurátorů a sociálních pracovníků. Šest z nich také svědčilo proti islamistovi v procesu, který byl pro veřejnost uzavřen.

Temný případ vraždy slovenského novináře komplikují nekonečné spekulace. Všechno může…

Školu vyšetřovala inspekce, ale nic neodhalila

Podle policie a soudu Haque pouštěl dětem videa s útoky teroristů a sám sebe popisoval jako přívržence Islámského státu. Dětem také vyhrožoval, zastrašoval je a nutil je k tomu, aby nic z toho, co se odehrávalo při jeho hodinách, neříkaly doma rodičům.

Vyšetřování poukázalo i na to, že místní muslimská komunita zpočátku nechtěla na vyšetřování případu spolupracovat a školu dokonce kontrolovala v minulosti školní inspekce, ale žádné problémy „neodhalila“.

Umar Haque byl shledán vinným ve čtyřech bodech obžaloby, kromě jiného z příprav na teroristické útoky. Čeká se, k jakému trestu bude odsouzen.

Jak je to v arabském světě s macho kulturou a co to znamená pro Evropu

Facka sprosťákovi: Alexandra Udženija by měla být vzorem pro české feministky!

Daniel Baret


Klíčová slova: terorismus, Londýn, učitel, děti, big ben


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější