Americká zbrojní lobby zaútočila na Floridu. Stát zvýšil věkovou hranici pro držení zbraně na 21 let | Reflex.cz
nahoru

Americká zbrojní lobby zaútočila na Floridu. Stát zvýšil věkovou hranici pro držení zbraně na 21 let

Johana Kudrnová11. března 2018 • 18:20
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Poté, co při jednom z dalších střeleckých útoků na amerických školách zabil devatenáctiletý Nikolas Cruz 14. února ve floridském Parklandu 17 lidí, se v zemi pomalu začaly rozestupovat ledy. Prezident Trump souhlasí se zpřísněním kontrol osob, které si zbraň pořizují. Floridský guvernér za republikánskou stranu dal nyní zelenou zákonu, který zvyšuje věkovou hranici pro držení zbraně z 18 na 21 let. Jediný, kdo z opakujících se tragédií nehodlá vyvodit důsledky, je zbrojní lobby NRA.

Zákon podepsaný guvernérem Rickem Scottem nezvyšuje pouze o tři roky věkovou hranici pro držení zbraně. Rozšiřuje také třídenní čekající lhůtu z koupě ručních zbraní i na zbraně dlouhé a zcela zakazuje tzv. bump stock, který umožňuje proměnit poloautomatickou zbraň na zcela automatickou. Zákon také zavádí program ochrany, v rámci kterého bude umožněno jak učitelům, tak ostatním zaměstnancům školy nosit u sebe zbraň.

Připomeňme jen, že psychicky narušený Cruz vlastnil dohromady deset zbraní, včetně několika variant automatických AK-47. Úřady stále ještě nepřišly na to, kde všechny zbraně získal, s největší pravděpodobností však byly zakoupeny legálně. Útočnou zbraň AR-15, se kterou zaútočil 14. února ve škole, měl zakoupit před rokem.

 

Zbraně a Amerika: Zamezit masakrům a nenarušit při tom tradice nepůjde
Oliver Adámek 21. července 2016 • 12:34

Zbraně a Amerika: Zamezit masakrům a nenarušit při tom tradice nepůjde

Národní asociace držitelů zbraní NRA Floridu nyní na federální úrovni zažalovala za porušování druhého dodatku americké ústavy. Ten občanům Spojených států zaručuje právo držet a nosit zbraně. Výkonný ředitel NRA Chris Cox médiím řekl, že zákon trestá zákon dodržující občany kvůli kriminálním činům vyšinutých jedinců.

Studentští aktivisté, protestující po masovém vraždění v Parklandu, jsou se změnou zákona spokojení. Nepovažují jej sice za dostatečné dlouhodobé řešení problému, hovoří o něm jako o „dětském krůčku“, který je ale zároveň nesmírně důležitý. Tradičně republikánská Florida nepřijala podobnou regulaci již mnoho let. Ostatní státy by její příklad mohly brzo následovat.

Závody ve zbrojení? Čína zaskočila USA supermoderní stíhačkou. Jak velká čínská armáda…
Brusel se mýlí. Zbraň v rukou slušného občana se rovná vyšší bezpečnostKlíčová slova: florida, USA, zbraně, zbrojení, aktivisté, zákon


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější