Brusel se mýlí. Zbraň v rukou slušného občana se rovná vyšší bezpečnost | Reflex.cz
nahoru

Brusel se mýlí. Zbraň v rukou slušného občana se rovná vyšší bezpečnost

Jiří X. Doležal6. ledna 2018 • 16:30
Čím víc ozbrojených žen, tím lépe - ilustrační snímek
Čím víc ozbrojených žen, tím lépe - ilustrační snímek
• foto: 
Facebook.com

Je zábavné, jak realita dokáže rozštípnout i velmi košaté akademické diskuse. Už rok se v našem mediální prostoru hovoří o právu občanů držet zbraň. A už rok to sluníčkáři považují za nesmysl. Nyní mladá žena v Ostravě názorně předvedla, že když jsou slušní občané ozbrojení, snižuje to šance grázlů páchat zlo.

Europarlament schválil v březnu novou zbraňovou směrnici, která výrazně, až buzeračně, omezuje držení střelných zbraní občany. Brusel opatření přijal jako reakci na teroristické útoky v Paříži. A že jde o směrnici úplně idiotickou, ukazuje příklad Švýcarska. Zatímco zbraní je ve Švýcarsku mezi lidmi strašně moc, jsou ze zákona v podstatě v každé domácnosti, je Švýcarsko zemí skoro tak bezpečnou jako Česká republika. Naopak v Anglii, kde jsou zakázané i nože, dochází opakovaně k teroristickým útokům právě těmi noži. Takže nová evropská směrnice je úplně kontraproduktivní, ale to už tak u evropských směrnic bývá. 

Čeští střelci odpověděli peticí za zachování práva na zbraň v České republice a nasbírali desetitisíce podpisů. Přesto i u nás celá řada občanů, novinářů i politiků sdílí bláhovou představu, že zbraně zabíjejí, a tudíž čím méně zbraní, tím méně zabíjení. Axiom je zjevně nesprávný - nezabíjejí zbraně, ale lidé těmi zbraněmi. Když tu zbraň u sebe legálně má slušný občan, tak to prostě zvyšuje bezpečnost na ulicích, protože může zasáhnout v momentě, kdy nějaký neslušný občan začne násilně napadat své okolí. 

Ekonom Vladimír Pikora pro Reflex: Co dělat, když nás politici neochrání

Všechny ty výše uvedené argumenty se dají omílat v kavárenských diskusích, hledat pro a proti, ale pak přijde realita a ukáže, že diskuse nejsou k ničemu. Že pravda je jasná, a pacifističtí dobrotrusové jen škodí. V pátek byla v Ostravě policií vyznamenána žena, která je slušná občanka. A která nosí zbraň. A její příběh ukazuje, že bruselská směrnice je zhoubná pakárna. Na začátku prosince loňského roku v Ostravě v tramvaji bezdůvodně zaútočil násilník. Normální opilý drban. Nastoupil do soupravy a začal řádit.

Čtyřiatřicetiletého muže udeřil hlavou a pěstí, pak ho do hlavy praštil lahví, a dokonce mu ji o tu hlavu rozbil. Nakonec ho ještě kopl. Ránu utržila i pětadvacetiletá spolucestující. Násilník neměl legálně drženou střelnou zbraň, a tak jako zbraň (snadno smrtící) použil flašku. Zákaz nosit flašky Brusel neprosadí - přesto byla použita jako zbraň a napadený muž měl štěstí, že to neodnesl trvalými následky.

Vražda patnáctileté Němky: Zločin z vášně, přátelé!
Marek Stoniš 3. ledna 2018 • 16:26

Vražda patnáctileté Němky: Zločin z vášně, přátelé!

Pak se ovšem do hry vmísila další spolucestující - mladá žena, která na rozdíl od agresora byla slušnou občankou a ještě navíc měla v kabelce legálně drženou bouchačku. Takže jí odhodlaně vytáhla, řekla útočníkovi „přestaň“, a on, okouzlen úsměvem ústí hlavně, která na něj mířila, přestal. Sedl si, dál nikoho nenapadal, a na další zastávce utekl. Když policie zveřejnila videozáznam z tramvaje, tak se sám druhý den přihlásil úřadům a je stíhán. 

Včera byla za tu akci mladá žena (která nechce zveřejňovat svou identitu) vyznamenána policií. Zaslouží si to, má odvahu a sebevědomí. Kromě odvahy bylo ovšem v celém incidentu klíčové, že u sebe měla legálně drženou zbraň, a tak mohla účinně zasáhnout i proti mnohem silnějšímu útočníkovi. Příhoda z ostravské tramvaje tak definitivně potvrdila, že Brusel nemá pravdu, a že slušným občanům my měly k prospěchu celé společnosti zbraně zůstat. 

5 hlavních důvodů, proč se Miloš Zeman opět stane prezidentem
Viliam Buchert 28. prosince 2017 • 17:40

5 hlavních důvodů, proč se Miloš Zeman opět stane prezidentem

Zeman - Okamura - Babiš: Vzniká fekální koalice?
Jiří X. Doležal 26. prosince 2017 • 17:42

Zeman - Okamura - Babiš: Vzniká fekální koalice?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější