Záhadná nemoc X: Její epidemie může zabít miliony lidí, varují vědci | Reflex.cz
nahoru

Záhadná nemoc X: Její epidemie může zabít miliony lidí, varují vědci

Oliver Adámek11. března 2018 • 15:30
Patogeny - ilustrační foto
Patogeny - ilustrační foto
• foto: 
pixabay.com

Moc toho o ní zatím nevíme. Jisté ale je, že na ni vědci neznají lék a brzy může propuknout v globální pandemii. Nemoc X, jak zní příznačný název dosud nepříliš probádaného patogenu, byla na letošní konferenci Světové zdravotnické organizace v Ženevě přidána na seznam nemocí, které hrozí v blízké době celosvětovou epidemií. Na seznamu vedle viru zika či eboly se objevila i proto, že dost možná souvisí s nárůstem užívání chemických zbraní.

Cílem badatelů, kteří nemoc X na seznam zařadili, je i ukázat světu, že globální problém může způsobit i nákaza, o níž doteď téměř nikdo nevěděl. „Nemoc X představuje povědomí o tom, že vážná mezinárodní epidemie může být způsobena i patogenem, o kterém se dosud nevědělo, že by působil na člověka,“ sděluje WHO ve svém prohlášení.

Norský vědec a poradce WHO John-Arne Rottingen dále britským médiím řekl, že v historických příkladech se často opakuje scénář, kdy se světovou epidemií stane „něco, co jsme dosud neviděli.“ „Syntetická biologie umožňuje tvorbu nových smrtelných virů. To zároveň znamená, že když s nová nákaza objeví, není vůči ní v lidské populaci žádná rezistence a může se proto rychle rozšířit,“ říká Rottingen.

Chřipková epidemie: Kolektivní nemocenská vina?
Petr Kolman 10. března 2018 • 22:17

Chřipková epidemie: Kolektivní nemocenská vina?

Britský deník Daily Mirror dále v souvislosti s nemocí upozorňuje na fakt, že podle vědců může (nejen) její rozšíření úzce souviset s nárůstem užívání chemických a biologických zbraní. Ty byly nedávno ničivým způsobem užity ve válce v Sýrii, dlouhodobě kritizovaná je za užívání nervově-paralytických látek také Severní Korea či Rusko. Asi nejznámější a nejděsivější příklad dopadu chemických zbraní pochází z Vietnamu, kde se kvůli bojovému plynu Agent orange dodnes rodí statisíce těžce fyzicky i mentálně postižených dětí.

Na zmíněném seznamu epidemií figurují z minulých let známé choroby jako ebola, která v západní Africe zabila přes 11 tisíc lidí, nebo horečka lassa, která právě teď sužuje především Nigérii. Celkově soupis zahrnuje 9 chorob buď akutně se šířících, nebo hrozících šířením v nejbližších letech.

 

Zaměstnanci Mezinárodního červeného kříže ukradli při epidemii Eboly v Africe 133…
Když je i obyčejný nádech problém. Video plné herců upozorňuje na dědičnou nemoc, o…

Cílem badatelů, kteří nemoc X na seznam zařadili, je i ukázat světu, že globální problém může způsobit i nákaza, o níž doteď téměř nikdo nevěděl. „Nemoc X představuje povědomí o tom, že vážná mezinárodní epidemie může být způsobena i patogenem, o kterém se dosud nevědělo, že by působil na člověka,“ sděluje WHO ve svém prohlášení.

Norský vědec a poradce WHO John-Arne Rottingen dále britským médiím řekl, že v historických příkladech se často opakuje scénář, kdy se světovou epidemií stane „něco, co jsme dosud neviděli“. „Syntetická biologie umožňuje tvorbu nových smrtelných virů. To zároveň znamená, že když se nová nákaza objeví, není vůči ní v lidské populaci žádná rezistence, a může se proto rychle rozšířit,“ říká Rottingen.

 
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,070
29,320
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější