Komisař OSN Husajn vyzval ČR, aby nediskriminovala Romy, odškodnila je za sterilizaci a přestala s kastracemi | Reflex.cz
nahoru

Komisař OSN Husajn vyzval ČR, aby nediskriminovala Romy, odškodnila je za sterilizaci a přestala s kastracemi

ČTK7. března 2018 • 17:54
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn
• foto: 
Reuters

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve středu ve svém projevu v Radě OSN pro lidská práva kritizoval Českou republiku kvůli údajné diskriminaci Romů a segregaci romských dětí ve školách. Vyzval rovněž k odškodnění násilných sterilizací převážně romských žen a k ukončení programu kastrace mužů usvědčených ze sexuálních trestných činů.

Zajd Raad Husajn dnes v Ženevě představil svou každoroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. České republice věnoval tři věty, v nichž shrnul výtky, které vůči Praze OSN a další organizace vznesly už v minulosti.

"V Česku jsem hluboce znepokojen diskriminací Romů a dlouhodobou segregací romských dětí ve školách, což se podle EU nezměnilo od roku 2011. Připojuji se k výzvám k nápravě a odškodnění tisíců žen - většinou Romek spolu s dalšími, včetně žen s postižením - které byly násilně sterilizovány od 60. let minulého století do roku 2004. Rovněž vyzývám k okamžitému ukončení programu chirurgických kastrací odsouzených pachatelů sexuálních trestných činů," prohlásil komisař v pasáži věnované České republice.

Václav Klaus ml: Romský tábor v Letech? Hloupost i farizejství
Marek Stoniš 8. února 2018 • 15:56

Václav Klaus ml: Romský tábor v Letech? Hloupost i farizejství

V EU bují rasismus

Zajd Raad Husajn kritizoval nejen stav lidských práv v zemích, jako jsou Sýrie, Barma či Venezuela, ale také represivní politiku zejména vůči migrantům ve Spojených státech a Evropě.

V mnoha zemích Evropské unie podle něj nyní politice dominuje trend směrem k "rasismu, xenofobii a podněcování k nenávisti". Za přitvrzení migrační politiky kritizoval například Rakousko a Maďarsko. Polsku zase vytkl soudní reformu či nový zákon, který hrozí až tříletým vězením za označování nacistických koncentračních táborů na území Polska za "polské".

Rasismus a černé kosti nevolníků. Co mělo společné americké otroctví s ruským …
Očima libertariána: Jak řešit imigrantskou krizi a proč stát nabízí dvě špatná řešení

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,530
29,570
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější