Bývalý ředitel CIA přiznává, že také Amerika ovlivňuje volby v cizině | Reflex.cz
nahoru

Bývalý ředitel CIA přiznává, že také Amerika ovlivňuje volby v cizině

Daniel Baret19. února 2018 • 12:10
Bývalý ředitel CIA James Woolsey
Bývalý ředitel CIA James Woolsey
• foto: 
Profimedia.cz

Po obvinění Rusů podezřelých z vměšování se do amerických prezidentských voleb, přiznal bývalý ředitel americké zpravodajské agentury CIA James Woolsey, že Spojené státy se pravděpodobně také vměšuje do hlasování v zahraničí. Podle Woolseyho se však jedná o vměšování „za dobrým účelem v zájmu demokracie“.

„Pravděpodobně, ano,“ odpověděl Woolsey na otázku televize Fox News, jestli se USA také vměšují do voleb cizích států. „Ale bylo to pro dobro systému, aby se například předešlo vítězství komunistů,“ řekl dále Woolsey. Ten byl ředitelem CIA v letech 1993 až 1995 za vlády prezidenta Billa Clintona.

Woolseyho komentář přichází po americkém federálním obvinění 13 Rusů a 3 ruských skupin, podle kterého Rusové snažili v roce 2016 ovlivnit prezidentské volby v USA. Republikáni a demokraté se mezitím přou, komu a jak to vlastně pomohlo. Moskva ovlivňování amerických voleb popírá. Podle amerických tajných služeb je ale ruská role v ovlivňování voleb jasná.

Rusko a Čína vyvíjejí nové destruktivní zbraně pro příští válku ve vesmíru

Podle ruské ambasády ve Washingtonu komentář Jamese Woolseyho mluví sám za sebe a dále se k němu nevyjádřila.

Ovšem podle mnoha poznatků Američané nejenom ovlivňují některé volby v zahraničí, ale přispěli například k oranžové revoluci na Ukrajině, či změně režimu v Gruzii. V tom jim měly pomáhat i různé evropské neziskové organizace.

Proč střeleckým masakrům v amerických školách nelze zabránit
Jiří X. Doležal 15. února 2018 • 09:35

Proč střeleckým masakrům v amerických školách nelze zabránit

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla
Marek Stoniš 14. února 2018 • 15:45

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla

Daniel Baret


Klíčová slova: USA, Rusko, CIA, James Woolsey


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější