Proč střeleckým masakrům v amerických školách nelze zabránit | Reflex.cz
nahoru

Proč střeleckým masakrům v amerických školách nelze zabránit

Jiří X. Doležal15. února 2018 • 10:17
Vyloučený student zastřelil na střední škole na Floridě 17 lidí
Vyloučený student zastřelil na střední škole na Floridě 17 lidí
• foto: 
ČTK

Včerejší děsivá tragédie na americké škole je další ze sérií otřesných výbuchů školního vraždění, které se bohužel stávají v Americe každoročním jevem. Politici zase jako pokaždé začnou hromadně hledat řešení, opevňovat školy a diskutovat o zákazu vojenských pušek. Bude to však bohužel zbytečné.

Změnit situaci, kdy občas nějakému puberťákovi prdne v kouli a vystřílí svoje spolužáky, je snem každého amerického prezidenta už několik desetiletí. Podobná causa, jaká včera otřásla Spojenými státy, se totiž v tomto tisíciletí stala každému z nich. Včera byl scénář v podstatě tradiční.

Devatenáctiletý student Nicolas Cruz si přinesl automatickou pušku a začal vraždit lidi. Místem útoku byl Parkland na Floridě a v době, kdy píšu tento text, se ví o padesáti zraněných a podle Daily Mail o nejméně sedmnácti mrtvých. Jak ale bývá bohužel časté, těch mrtvých může ještě přibýt. Už nyní jsou média plná návodů, jak dalším tragédiím zabránit a jaká přijmout opatření.

Věc už od včerejška řeší Donald Trump, na svůj Twitter napsal: „Moje modlitby a kondolence rodinám obětí strašlivé floridské střelby. Žádné dítě, učitel ani nikdo jiný by se neměl cítit v americké škole v ohrožení.“ Má samozřejmě pravdu, neměl by. Ale jak to zařídit? Domnívám se, že by to bylo reálné jen úplným rozvrácením americké společnosti a nějakou strašlivou diktaturou. Pokud se nesáhne k opatřením ve stylu Severní Koreje, budou americké masakry ve školách přes veškeré snahy úřadů pokračovat dál.

17 mrtvých na Floridě. Vyloučený student si postavil žáky a učitele na chodbu, pak je …

Flinty jsou všude 

Důvodů je několik. První z nich je samozřejmě velmi snadná dostupnost palných zbraní – i těch vojenských – protože „civilní verze“ vojenských útočných pušek lze jednou jedinou, na internetu koupenou součástkou za pár dolarů přeměnit v plně funkční automatickou útočnou pušku, která je s velkokapacitním zásobníkem doslova kombajnem na lidi. Brzy se rozpoutá (jako pokaždé) diskuse o omezení prodeje vojenských zbraní snadno přestavitelných na automatické, je však potřeba si říct, že už je to málo platné.

V americké populaci je takové množství „civilních verzí“ útočných pušek a jsou natolik nedohledatelné, že by jejich současný zákaz prodeje mnoho nevyřešil. Vojenských zbraní je v USA prostě moc na to, aby bylo možné jich Ameriku zbavit. Jediným možným řešením by byl úplný zákaz prodeje střelných zbraní a úplné odzbrojení obyvatelstva, k jakému před desetiletími sáhla Austrálie. To by si však Američané nikdy nenechali líbit.

Andrej Babiš byl tajným spolupracovníkem StB vědomě, říká slovenský badatel Sivoš

Boj a zbraň jsou civilizační tradicí

Pro Ameriku je totiž střelná zbraň a právo ji držet základní, formativní a mimořádně respektovanou tradicí. Tradicí, na které stojí Amerika – právě odtud pochází přísloví, že rovnost dal lidem až Samuel Colt. Proto je úplný zákaz prodeje a držení zbraní zcela nepředstavitelný, neprůchodný a neuskutečnitelný. Jde o něco podobného, jako bychom se pokoušeli zakázat Čechům či Němcům pít pivo.

Zbraň – podobně jako pivo pro Čechy – je pro Američany národním totemem, takže si ji nenechají vzít.  A ono je v podstatě jedno, jestli frustrovaný student vystřílí třídu vojenskou puškou M 16 (v civilní verzi Sajga), nebo nejslavnější americkou pistolí Colt Mark II. Tou pistolí to trvá trochu déle a útočník si musí za oběťmi přijít blíž, ale pozabíjí je se zárukou. A po každém masakru se v Americe diskutuje o zákazu vojenských pušek – zakázat pistole a revolvery by si nikdo nedovolil ani navrhnout.

Video, které si zaručeně pustíte dvakrát. Reklama se zdrcující pointou ukazuje, co…

DNA soutěže

Soutěživost je základní znak americké společnosti a z ní samozřejmě vyplývá zvýšená agresivita. V kompetici, soutěži primátů, má násilí zcela samozřejmé místo, a když se zvýší soutěž (například omezením zdrojů potravy), dochází mezi subhumánními primáty, opicemi a lidoopy k zvyšování frekvence násilného chování.

Pokud má společnost jako základní DNA soutěž a zbraň zároveň, je zaděláno na velký malér. Amerika si na něj – jako kolonizované a divoce osidlované území – zadělala nezaviněně, prvních sto let existence samostatných Spojených států byly zvláště v odlehlejších oblastech jak puška, tak soutěživost nezbytností. Bez nich nešlo přežít. Původní obyvatelé Ameriky se chovali k imigrantům xenofobně, dokud nebyli až na malé zbytky vybiti. Idea ozbrojenosti a střelby do spoluobčanů se ovšem udržela i do postmoderního světa, a tam je na použití násilí minimální prostor.

Někdo si svou agresivitu chodí vyposilovat do fitka, někdo ji v sobě dusí. A mladé bolí svět. Řada z nich dusí vztek a agresi na „systém“ – rozuměj svět dospělých, svět, co je nutí chodit do školy a do práce. Je to stejné jako u nás. Jenom to, co u nás řeší mladí sprejem, squattingem nebo náckováním – pubertální vzpourou proti společnosti – řeší americká mládež kulometem. Vyplývá to z historické tradice a celé kultury americké společnosti, a pokud se nestane prezidentem USA Kim, tak s tím Amerika nic neudělá.

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla
Marek Stoniš 14. února 2018 • 15:45

Gustáv Husák a Andrej Babiš: Zplozenci jednoho pekla

Koncentrační tábor v Letech: Základní fakta o údajně „neexistujícím pseudokoncentráku“Klíčová slova: střelba, Florida, škola, zbraně, USA


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější