Chilský kněží zneužíval v 80. letech děti. Papež jeho komplice přesto jmenoval biskupem | Reflex.cz
nahoru

Chilský kněží zneužíval v 80. letech děti. Papež jeho komplice přesto jmenoval biskupem

Johana Kudrnová8. února 2018 • 15:15
Papež František - ilustrační snímek.
Papež František - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Papež František I. se na cestě po své rodné Jižní Americe minulý měsíc zastal chilského biskupa Juana Barrose, který byl v minulosti obviněn z nápomoci při ututlání sexuálního obtěžování mladistvých svým přítelem, kněžím Fernandem Karadimou. Papež uvedl, že neexistují věrohodné důkazy o takovém konání biskupa. Nyní se však objevily zprávy o tom, že papež dostal již v roce 2015 dopis od jedné z obětí – Chilana Juana Carlose Cruze.

Juan Cruz nyní poskytl dopis, odeslaný papeži v březnu 2015, redakci britské BBC. Členové papežem založené Komise pro ochranu nezletilých zároveň potvrdili, že psaní o měsíc později předali papežovu poradci ve věcech sexuálního zneužívání, kardinálu Seanu O’Malleymu. Ten poté Cruzovi zavolal, aby předání potvrdil. Vatikán se přesto odmítl k záležitosti nyní oficiálně vyjádřit.

O co přesně v obvinění chilského kněžího jde? Juan Cruz zde obvinil biskupa Barrose ze zamlčování zneužívání, kterého se Karadima v 80. letech dopouštěl na desítkách nezletilých. „Když jsme byli v místnosti s Karadimou a Barrosem, Barros se s Karadimou buď líbal, nebo pozoroval, jak se nás Karadima dotýká nebo nás také nutí k líbání. Karadima mi říkával: Dej pusu vedle mojí a vyplázni jazyk.

Causa Otčenáš: Papež neomarxista cenzuruje Ježíše
Jiří X. Doležal 10. prosince 2017 • 17:33

Causa Otčenáš: Papež neomarxista cenzuruje Ježíše

Juan Cruz papeži v dopise nabídl svědectví obětí, které byly připraveny podílení se Barrose na zneužívání dosvědčit u soudu. Nakonec papeže poprosil, aby nebyl „jako ostatní“. „Je nás spousta, kteří jsou přesvědčeni, že navzdory všemu právě vy můžete něco udělat. Má víra mne stále drží nad vodou, přesto se o mne pokouší pochybnosti.“

Fernando Karadima nebyl v Chile za své činy nikdy stíhaný vzhledem k promlčecí lhůtě. O jeho vinně však obecně nepanují žádné pochybnosti. V minulosti byl Vatikánem odsouzen k doživotnímu pokání a modlitbám. Poté, co kardinál O’Malley minulý týden otevřeně kritizoval papeže za jeho prohlášení o nevinně biskupa Barrose, papež oznámil, že do Chile vysílá arcibiskupa Sciclunu, experta na problematiku sexuálního zneužívání, který má celý případ znovu prošetřit.

Instruktážní video o Pirátech: Divoká levičácká banda, která chce vystoupit z NATO a…
Papež František je jako Karel Schwarzenberg: Když se modlí, tak občas usne
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější