Trumpovi si chtěli půjčit van Gogha. Muzeum jim místo toho nabídlo toaletu z pravého zlata | Reflex.cz
nahoru

Trumpovi si chtěli půjčit van Gogha. Muzeum jim místo toho nabídlo toaletu z pravého zlata

Johana Kudrnová29. ledna 2018 • 07:20
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Flickr

Americkému deníku Washington Post se dostal do ruky šokující email, kterým kurátorka slavného Guggenheimova muzea v New Yorku odpověděla na žádost Donalda a Melanie Trumpových o zapůjčení obrazu Vincenta van Gogha do jejich soukromého apartmánu v Bílém domě. Muzeum prosbu odmítlo a místo toho navrhlo zapůjčení toalety z osmnáctikarátového zlata, které loni během vystavení použily statisíce Američanů.

Dočasné instalace slavných uměleckých děl v prostorách Bílého domu jsou běžné. Galerie Smithsonian v minulosti například zapůjčila manželům Kennedyovým orientálně laděný obraz Eugena Delacroix Kuřák. Obamovi naopak preferovali abstraktní umění a do rezidence vybrali Marka Rothka a Jaspera Johnse.

Dlouholetá kurátorka Guggenheimova muzea Nancy Spectorová však nyní reagovala na žádost Trumpových nezvykle. První dáma měla zájem o van Goghův obraz Zasněžená krajina, na které je zachycen vzdalující se muž se psem na polní cestě. Spectorová odpověděla, že s výjimkou zcela výjimečných situací není obraz zapůjčován a že nyní je na cestě na výstavu do španělského Bilbaa. Poté se vrátí do New Yorku, kde v dohledné době také zůstane.

Asertivní reakce kurátorky se však vzápětí proměnila ve zřetelný sarkasmus, když Trumpovým nabídla k zapůjčení jiné dílo – zlatou toaletu současného umělce Maurizia Cattelana. Interaktivní dílo nese název Amerika a podle kritiků představuje kousavou kritiku americké obsese bohatstvím. Cattelan samotný o svém dílo prohlásil, že ať už sníte cokoliv, oběd za dvě stě dolarů nebo hot dog za dva dolary, výsledek je stejný.

USA nikdy nebyly tak rozdělené. Trump je ale spíš důsledek problému, říká bývalý…

Funkční toaletní mísa byla v minulém roce vystavena v pátém patře newyorské pobočky Guggenheimova muzea. Desetitisíce návštěvníků si kvůli jejímu použití vystály dlouhou frontu. Trump je známý oblibou instalace pozlacených propriet ve svých soukromých sídlech i na palubách letadel. Zároveň je ovšem myzofob. Podle Washington Post tak není jasné, jestli by se mu použitá toaleta kvůli chorobnému strachu ze špíny a nečistot nehnusila.

Kurátorka Spectorová, která se v minulosti netajila svým kritickým postojem k americkému prezidentovi, v dopise Bílému domu napsala, že by „Catellan Bílému domu rád nabídl dlouhodobé zapůjčení. Dílo je samozřejmě extrémně cenné a křehké, muzeum ale poskytne přesné instrukce pro instalaci i následnou péči.“

Trump pochválil dodávku stíhaček F-52 do Norska. Ty ale existují jen v oblíbené videohře
Donald Trump: Mé jaderné tlačítko je větší a mocnější než Kimovo

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější