Trump pochválil dodávku stíhaček F-52 do Norska. Ty ale existují jen v oblíbené videohře | Reflex.cz
nahoru

Trump pochválil dodávku stíhaček F-52 do Norska. Ty ale existují jen v oblíbené videohře

Daniel Baret13. ledna 2018 • 12:10
Trailer ke hře Call Of Duty: Advanced Warfare
• video: 
Facebook

Vypadalo to ve středu v Bílém domě ve Washingtonu na poklidnou tiskovou konferenci. Americký prezident Donald Trump a norská premiérka Erna Solbergová si pochvalovali vzájemnou spolupráci. Trump to chtěl nějak okořenit a proto ocenil dodávku amerických bojových stíhaček F-52 skandinávskému spojenci v NATO. Jenže tato letadla neexistují, bojují pouze v populární videoherní střílečce „Call of Duty: Advanced Warfare“.

Není to poprvé, že se Donald Trump v něčem spletl. Tentokráte si z něj ale média a velká komunita lidí, kteří hrají videohry, dělají velkou srandu. Překvapivé u toho přitom je, že v samotném Norsku se případ ve srovnání s jinými zeměmi tolik nerozebíral.

„Byla to tajná informace o pokročilé kapacitě stíhaček, které jsou schopny porazit své ruské protějšky? Nebo bláznivý způsob, jak oklamat zpravodajské analytiky?" Ptal se s nadsázkou například list The Washington Post.

Trump si podle všeho popletl čísla a písmenka, když informace četl z připravených písemných podkladů. Zkombinoval nesprávně číslo 52 a písmeno F. Ve skutečnosti Spojené státy dodají Norsku stíhačky F-35 Lightning II. Na dotazy, zda je Trump alespoň příznivcem známé videohry, Bílý dům neodpověděl.

Ivanka je „blbá jak poleno“, Trump se v Bílém domě bojí. 10 nejskandálnějších odhalení…

Společnost Lockheed Martin, která vyrábí skutečné letadlo, ve svém prohlášení pak uvedla, že norská vláda dosud schválila finanční prostředky na čtyřicet strojů F-35 a do dnešního dne jich už deset odebrala. „Tři naše letadla dorazila na norskou leteckou základnu Ørland loni v listopadu,“ prohlásila mluvčí firmy Carolyn Nelsonová.

Nové verze letadel F-35 přitom patří k tomu vůbec nejlepšímu, co ve výzbroji americká armáda v současnosti má. Norsko jimi nahrazuje staré stíhačky F-16.

Donald Trump: Mé jaderné tlačítko je větší a mocnější než Kimovo

Například minulý rok v září Donald Trump ve svém velkohubém stylu řekl: „Když naši nepřátelé uslyší motory F-35 nad svými hlavami, jejich duše se budou chvět a budou vědět, že přijde den zúčtování.“

Hru „Call of Duty: Advanced Warfare“, ve které se objevuje fiktivní stíhačka F-52, o které hovořil Donald Trump, uvedla v listopadu 2014 na trh společnost Activision. Celkem se jich po světě prodalo 20 milionů kusů. Do hry studio Sledgehammer obsadilo populární herce Troye Bakera a Kevina Spaceyho. Zajímavostí je, že ve hře probíhá i bitva o Severní Koreu, o které se přitom reálně hovoří v poslední době v souvislosti a testy jaderných zbraní KLDR.

Babiš byl zařazen mezi letošní evropské politické vítěze, Merkelová naopak mezi poražené
Kevin ze Sám doma se ztratil v Česku a hledá ho Trump. Vtipná parodie je hitem internetu

Daniel Baret


Klíčová slova: Donald Trump, letadlo, zbraně, Norsko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější