nahoru

Irák popraví první Evropanku z IS. Co čeká mladou dívku, která z Německa utekla k džihádistům?

Jitka Jeníková, info.cz23. ledna 2018 • 14:20
Linda Wenzelová, která utekla z Německa a přidala se k IS, stále neví, jaký trest ji čeká
Linda Wenzelová, která utekla z Německa a přidala se k IS, stále neví, jaký trest ji čeká
• foto: 
Archiv Blesku

Ze začátku to vypadalo jako idyla. Videa spokojených párů společně chystajících chléb, usměvavé rodinky, krásné interiéry, impozantní exteriéry. Propaganda takzvaného Islámského státu natírala ummu, muslimskou obec věřících, tu jedinou a pravou, kterou podle své rétoriky budovala, narůžovo tak intenzívně, že neváhala do svých videí zapracovat i ošlehané bojovníky mazlící se s koťaty. Na koho by něco takového mohlo zapůsobit? Třeba na nejisté dívky a ženy, které uvěřily, že „tam“, v Islámském státu, se budou mít líp, že bude mít jejich život smysl, muži je budou respektovat a ony budou konečně spokojeně žít.

Jejich rozhodnutí odejít z bezpečí Evropy a připojit se k teroristické skupině, je pro normálně uvažujícího člověka nepochopitelné, ať se na ně budete dívat z jakékoliv strany. Už teď je zcela zřejmé, že růžová budoucnost tak, jak si ji ty dívky a ženy malovaly, nepřijde, a nepřijde ani chalífát sahající od jednoho oceánu k druhému. Žádná z nich nezmění svět, ale jedna se do dějin přeci jen dostane. Určitě však ne způsobem, po němž by kdokoliv toužil. V neděli 21. ledna odsoudil bagdádský soud Němku marockého původu známou jako Lamí’a Dá’išíja k trestu smrti oběšením. Stane se tak první Evropankou popravenou na iráckém území.

Lamí’a je jednou ze čtyř německých občanek, o nichž se oficiálně ví, že odešly do oblasti kdysi ovládané Islámským státem. Irácký soud sice její jméno nezveřejnil a označil ji pouze za „Němku z IS“, arabská televizní stanice al-Arabíja ji však identifikovala jako Lamí’u Muhammad Qúsídž. Z německého Mannheimu odešla se dvěma dcerami v srpnu 2014.

Do Mosulu se měly všechny tři dostat přes Turecko a Sýrii. První z dcer, o níž se zmiňují pouze informace přicházející z Iráku, ale například německý tisk o ní mlčí, údajně zahynula během náletu. Druhá, Nadja, se v Iráku provdala za bojovníka Islámského státu a porodila dceru, jež dostala jméno Imáma Ibráhím. Nadjin muž zemřel během bojů o Mosul a Nadja, stejně jako matka, teď čelí obvinění z porušení protiteroristického zákona. Skvělý rodinný výlet, chtělo by se cynicky podotknout.

V iráckém vězení čekají na soud ještě dvě Němky, jedna původem z Čečenska, o níž úřady hovoří jako o „Fátimě M.“, a sedmnáctiletá Linda Wenzelová ze saského Pulsnitzu, nejznámější tvář z celé „německé čtyřky“. Její fotky, na nichž sedí s prázdným výrazem celá zaprášená mezi trojicí Iráčanů, kteří se s ní fotí poté, co ji našli po skončení ofenzivy v jednom z mosulských domů, obletěly svět.

Další informace a videa najdete na webu Info.cz >>>

Jitka Jeníková, info.cz
Diskuse ke článku