Šestnáctiletá Němka, členka Islámského státu zadržená v Iráku, pochází z města nedaleko českých hranic | Reflex.cz
nahoru

Šestnáctiletá Němka, členka Islámského státu zadržená v Iráku, pochází z města nedaleko českých hranic

Daniel Baret24. července 2017 • 17:25
Zadržená Němka Linda Wenzelová s iráckými vojáky v Mosulu.
Zadržená Němka Linda Wenzelová s iráckými vojáky v Mosulu.
• foto: 
Middle East Eye

Příběh šestnáctileté Němky Lindy Wenzelové, která se hlásila k Islámskému státu a byla zadržena počátkem července v iráckém Mosulu, obletěl v posledních dnech celý svět. Je to příběh, který v mnoha směrech dokumentuje, jak jsou některé evropské státy zcela netečné k radikalizaci desítek tisíc mladých lidí, což v konečném důsledku představuje vážné bezpečnostní riziko. Linda přitom žila ve městečku Pulsnitz, které se nachází jen zhruba 30 kilometrů od českého Šluknovského výběžku.

Německá teenagerka zmizela z domova loni v létě. Nějakou domu před útěkem do Iráku se údajně na internetu seznámila s jedním bojovníkem Islámského státu a tam měl vzniknout jejich romantický „online“ vztah. Některá média dokonce tvrdí, že se za islamistu (jeden zdroj hovoří o Čečenci, druhý o Arabovi) pak na Blízkém východě provdala.

Linda se začala už loni učit arabsky, někdy nosila do školy Korán, oblékala si oproti minulosti dlouhé šaty a postupně se radikalizovala. Ředitel školy upozornil její matku, že dívka možná konvertuje k islámu. Matka ale teď vypověděla, že je informacemi o své dceři „velmi překvapena“.

Rodina školačky byla rozvedená a podle starostky Pulsnitze Barbary Lükeové žila spíše samotářským způsobem života. Že by si ale nikdo změn u Lindy Wenzelové nevšiml v městečku, které má jen 7500 obyvatel, je podle všeho nemožné. Spíše jako skoro vždy zvítězila pověstná německá politická korektnost. Pulsnitz se nachází zhruba 30 kilometrů od Drážďan a stejná vzdálenost ho dělí od českého Šluknovského výběžku.

Výroční zpráva USA o terorismu: Islámský stát využil toky uprchlíků k přesunu svých lidí

Linda, která byla při svém zadržení v Mosule lehce zraněna na levém stehně a pravém koleně, je v současnosti zadržována iráckými úřady nedaleko Bagdádu. Podle iráckého protiteroristického zákona by ji za připojení se k Islámskému státu mohl hrozit i trest smrti. Ten se ale v této zemi oficiálně vykonává až po dovršení věku 22 let.

Dívka se podle informací zveřejněných agenturou Reuters dostala minulý rok přes Turecko do Sýrie. Měla překročit hraniční přechod Báb al-Cháva a nějakou dobu pobývat v provincii Idlíb. Tam se měla připojit k džihádistické skupině Džund al-Aksá, která je v alianci s Islámským státem. Pak doputovala do Mosulu.

Černé ropné peklo. Válka s Islámským státem způsobila kolem Mosulu ekologickou katastrofu

Německé tajné služby přitom tvrdí, že měly Lindu Wenzelovou v hledáčku již delší dobu. Prý kvůli jejím údajným kontaktům s militantní skupinou, která chtěla připravit teroristický útok v zemi. Proč tedy nebyla zadržena při odletu do Turecka (letěla z Frankfurtu), je nepochopitelné. Podle některých médií je to klasická zpravodajská hra, kdy tajné služby a policie vždy tvrdí, že o teroristech či radikálech dopředu věděly, ale ve většině případů nic v tomto směru nekonají.

Vzhledem k svému věku a velké diplomatické aktivitě Německa, se dá předpokládat, že se Linda Wenzelová nakonec vrátí do své vlasti. Co s ní bude dál, není jasné. Německé úřady jsou totiž k islamistickým navrátilcům ze Sýrie a Iráku hodně benevolentní. Přitom podle dostupných údajů mělo do těchto zemí odjet v posledních letech kolem tisícovky lidí s německým pasem, či lidí, kteří mají v Německu povolený trvalý pobyt. Několik stovek z nich se mezitím vrátilo. Úřady tvrdí, že jsou pod pečlivou kontrolou. Zda je to pravda, není ale možné ověřit.

Švédské probuzení: 300 místních muslimů se zapojilo do teroristických skupin ve světě,…
Boj s islámským terorismem: Zachovejme chladné hlavy
Petr Kolman 7. června 2017 • 15:38

Boj s islámským terorismem: Zachovejme chladné hlavy

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější