nahoru

Obama má problém: Chce v Chicagu svoji prezidentskou knihovnu, jenže tam ji mnoho lidí odmítá

Daniel Baret 15. ledna 2018 • 09:40
Obama má problém: Chce v Chicagu svoji prezidentskou knihovnu, jenže tam ji mnoho lidí odmítá
foto: Obama Foundation

Je letitou a známou americkou tradicí, že bývalí prezidenti založí své centrum, jehož ústřední budovou bývá knihovna. Podobná zařízení navštěvují miliony lidí. Proto chce to samé udělat i exprezident Barack Obama. Ale jeho plán na centrum, které má být v Chicagu, naráží na odpor místní veřejnosti.

Barack Obama prožil část svého života v Chicagu a právě proto se rozhodl, že jeho historické, vzdělávací a kulturní centrum, kterému se zjednodušeně stejně jako v ostatních případech říká „knihovna“, bude v tomto americkém městě.

Konkurz na projekt vyhráli architekti ze studia „Tod Williams Billie Tsien Architects“ a ti plánují, že centrum by mělo být dokončeno v roce 2021. Nyní, po osmi měsících od oznámení tohoto záměru, zveřejnila Obamova nadace první vizualizace centra.

Budovy projektu se mají rozkládat u jezera Michigan. Během výstavby a prvních deseti let, co má centrum fungovat, se předpokládá, že vytvoří mnoho pracovních míst a přispěje místní ekonomice celkem třemi miliardami dolarů.

Centrum je navrženo je „kampus pro občanské aktivity“, chce být otevřené pro všechny a být plně integrováno do chicagského Jackson parku. Měla by zde být knihovna, muzeum, a fórum, ve kterém budou probíhat přednášky a další různé akce. Plánují se i sportoviště.

„Když jsem byl mladší, snil jsem o tom, že budu architektem. Na návrhu jsem se proto podílel i já a moje žena Michelle. Chceme, aby to bylo místo plné života, kde si místní i návštěvníci mohou vyměnit názory, něco se naučit a dobře strávit volný čas. Tímto centrem také chceme pozvednout ekonomický výkon jižního Chicaga,“ řekl exprezident Obama v projevu, který se týkal zveřejnění prvních vizualizací.

Jenže v Chicagu projekt nedosahuje takové popularity, jak by se mohlo zdát. Mnoho místních obyvatel tvrdě kritizuje podle nich zbytečnou a nákladnou investici veřejných peněz, které by bylo lepší ušetřit, či utratit jinak. Projekt se nelíbí ani místní Chicagské univerzitě, se kterou by mělo prezidentské centrum úzce spolupracovat.

Daniel Baret


Klíčová slova: USA, Chicago, Barack Obama, knihovnaDiskuse ke článku