Děti přistěhovalců se ve stále mladším věku obracejí na radikální islám, tvrdí němečtí učitelé | Reflex.cz
nahoru

Děti přistěhovalců se ve stále mladším věku obracejí na radikální islám, tvrdí němečtí učitelé

Lukáš Lhoťan5. prosince 2017 • 09:20
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
ČTK, Reuters, EPA

Weby německojazyčných médií Die Welt a Der Westen zveřejnily články o obtížné integraci imigrantů z Afriky a muslimského světa. V reportážích učitelé popisují těžké sociální podmínky rodin přistěhovalců a fakt, že se spoustou dětí je velmi těžké se domluvit německy. Články deníku Die Welt jsou inspirovány nedávno zveřejněnou studií o problémech školství s integrací dětí z přistěhovaleckých rodin.

V článcích Die Weltu si učitelé stěžují, že schopnosti dětí z přistěhovaleckých rodin původem z Afriky a islámského světa prudce klesají a jsou mnohem horší, než byly schopnosti z rodin přistěhovalců z Ruska či východoevropských zemí.

Učitelé si ovšem myslí, že problémy s integrací a vzděláváním dětí z přistěhovaleckých rodin souvisejí i s problémem „radikálního islámu“ a s vytvářením paralelní společnosti. Podle deníku Der Westen v posledních měsících radikálně vzrostly problémy s tzv. dětmi salafismu. Jde o žáky z rodin vyznávajících salafistický výklad islámu, jenž je v mnoha ohledech radikální, a nejde jen o případy z prostředí přistěhovalců, ale i německých konvertitů k islámu.

Podle Floriana Endrese, odborníka na radikalizaci muslimů, je fenomén „dětí salafismu“ masovou záležitostí posledních měsíců a důvodem je právě život rodin těchto dětí v uzavřeném světě salafistické paralelní společnosti. A zároveň říká, že jestli je snaha pomoci dětem zbavit se radikalismu, tak se musí začít s jejich rodiči.

Německá nehoráznost: Berlín připlatí nelegálním imigrantům, aby se vrátili domů

Endres také upozorňuje, že věk radikalizované mládeže prudce klesá. Například před dvěma třemi roky byl průměrný věk radikalizované mládeže 20 let, zatímco dnes je již 18 let, a islámský radikalismus se stává součástí subkultury mládeže. Zároveň se v poslední době radikálně zvětšil počet dívek – islámských radikálek. Na počátku zkoumání tohoto fenoménu odborníci registrovali kolem 10 až 15 % dívek mezi radikalizovanou mládeží, a dnes je to již 30 %, dodává Endres.

Svou roli v tomto fenoménu hraje i proměna propagandy islamistů, kteří se více zaměřili na mladé ženy. V rámci islamistické propagandy je tak vytvářen romantizovaný mýtus islámského bojovníka za správnou věc a dívky jsou naváděny k tomu, aby se staly manželkami takových „hrdinů“. Neoficiálně se k označení tohoto fenoménu používá termín „sňatkový mudžáhid“, tj. „sňatkový svatý bojovník za islám“.

Saský Fénix: Podívejte se, jak vstávaly z popela Drážďany po spojeneckém bombardování

„Kvůli problému šíření radikálního islámu byla v Norimberku zřízena i krizová telefonní linka. Na jejím počátku se na ni obrátilo během jednoho roku zhruba 280 lidí, ale v roce 2016 to bylo už 990???!!! lidí a letos se na tuto telefonní linku obrátilo již 630!!!??? lidí,“ dodává Endres.

Endres také uvádí, že počet muslimů vyznávajících salafismus se dnes v Německu odhaduje zhruba na 10 300 osob, z toho je asi 1000 považováno za schopné spáchat násilí ve jménu islámu a zhruba dalších 940 německých muslimů odešlo bojovat do řad Islámského státu v Sýrii a Iráku.

Řecko letos poslalo do Německa 1000 uprchlíků, kteří měli falešné doklady. Mohou být…
Řidič zapomněl, kde zaparkoval auto. Našel ho po dvaceti letech
Tereza Stonišová 18. listopadu 2017 • 17:58

Řidič zapomněl, kde zaparkoval auto. Našel ho po dvaceti letechKlíčová slova: Německo, radikalismus, islám, imigranti


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější