Taxikáři ve středu opět zablokují Prahu, lidem se dopředu omluvili | Reflex.cz
nahoru

Taxikáři ve středu opět zablokují Prahu, lidem se dopředu omluvili

ČTK13. listopadu 2017 • 09:40
Naposledy taxikáři blokovali sinice 2. října v okolí pražského letiště - ilustrační snímek.
Naposledy taxikáři blokovali sinice 2. října v okolí pražského letiště - ilustrační snímek.
• foto: 
Foto Aha! – David Malík

Pražští taxikáři potvrdili, že ve středu 15. listopadu uspořádají v hlavním městě další protest proti přepravě objednávané přes mobilní aplikace. Podobu protestu Sdružení českých taxikářů neupřesnilo. Ve vyjádření zaslaném ČTK se ale lidem předem omluvilo za případné komplikace způsobené protestem. Podle sdružení jsou služby typu Uber nelegální, pražští taxikáři proti nim letos opakovaně protestovali u ruzyňského letiště.

Sdružení už dříve na svém facebookovém profilu vyzvalo své příznivce, aby 15. listopadu v 5:00 přijeli na Strahov. Teprve tam by jim měli organizátoři sdělit podrobné informace o dalším průběhu akce. Zástupce sdružení Petr Polišenský dosud nechtěl podobu protestu předem prozrazovat. Určitě ale podle něj taxikáři vyjedou do ulic.

Sdružení v dnešním vyjádření opět uvedlo, že běžní taxikáři na rozdíl od řidičů pracujících prostřednictvím mobilních aplikací podnikají podle zákonů, což s sebou nese zvýšené náklady. "Černí taxikáři" naproti tomu podle sdružení nesplňují ani polovinu toho, co jim zákon ukládá.

Proti službám typu Uber protestovali taxikáři v Praze či Brně již dříve. Počátkem října blokovali pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště a svou nespokojenost dávali najevo i před budovou pražského magistrátu.

Je UBER taxi? Jak funguje, proč proti němu protestují taxikáři a proč ho chtějí zakázat

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000. Podle dřívějšího vyjádření primátorky Adriany Krnáčové (ANO) nemůže město Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky.

V Brně, kde Uber fungoval od začátku letošního února, byl jeho provoz zastaven červencovým předběžným opatřením krajského soudu. Nadřízený vrchní soud ale toto opatření koncem října zrušil.

Ucpané letiště, kolabující MHD a naštvaní turisté. Podívejte se, jak v Praze…
V Londýne končí alternativní taxislužba Uber, město jí neprodlouží licenci

ČTK


Klíčová slova: Praha , taxi, uber, protestyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější