Vyrobil jsem tvůj svetr, nedostal jsem peníze. Na oblečení od Zary se objevily vzkazy dělníků | Reflex.cz
nahoru

Vyrobil jsem tvůj svetr, nedostal jsem peníze. Na oblečení od Zary se objevily vzkazy dělníků

Oliver Adámek12. listopadu 2017 • 17:00
Obchod Zara - ilustrační foto
Obchod Zara - ilustrační foto
• foto: 
ČTK

Zákazníci jedné z istanbulských prodejen módní značky Zara našli při nákupu na oblečení překvapivé vzkazy. Turečtí dělníci chtěli touto netradiční cestou upozornit na podle nich nedůstojné podmínky v textilních továrnách, kde prý nedostali několik měsíců po sobě zaplaceno.

„Vyrobil jsem pro tebe tenhle kus, který se chystáš koupit, ale nedostal jsem za něj zaplaceno,“ stálo na oblečení v obchodě v turecké metropoli. Podle informací agentury AP nápis na textil přišili dělníci pracující v externí továrně Bravo Tekstil vyrábějící pro Zaru. Ta v nedávné době ze dne na den ukončila provoz, díky čemuž desítky jejích zaměstnanců přišly o práci. 140 z nich následně sepsalo petici, ve které tvrdí, že jim firma dluží mzdu za tři měsíce plus odstupné.

Petici podepsalo přes internet k dnešnímu dni již 218 tisíc lidí. „Všichni jsme pracovali pro Zaru, Next a Mango po dlouhé roky. Vyráběli jsme produkty těchto značek vlastníma rukama a postarali jsme se jim tak o velké zisky. Požadujeme, aby společnosti projevily základní respekt kompenzací za naši práci. Nevyžadujeme nic jiného než svá základní práva!“ píše se v ní.

Generální stávka v Katalánsku se nekoná, region ale funguje v omezeném režimu

V případě Zary nejde o první podezření z nedodržování základních pracovních podmínek. V minulých letech byla značka obviněna mimo jiné z využívání dětské práce či vykořisťování syrských válečných uprchlíků. Společnost Inditex – majitel Zary – přitom před necelými dvěma měsíci vydala tiskové prohlášení, podle něhož spolu s Mezinárodní pracovní organizací vyvíjí snahu o „zlepšení pracovních podmínek na všech úrovních oděvního sektoru“.

Mluvčí Inditexu v reakci na tureckou kauzu sdělil, že společnost hodlá ve spolupráci s dalšími značkami vytvořit fond, z něhož budou zaměstnancům navráceny dlužné mzdy, odstupné i nevyužité dny volna.

Pracovní podmínky v textilních továrnách budí dlouhodobě kontroverze. Například v Bangladéši, kde před čtyřmi lety při zřícení střechy továrny zahynulo přes 800 dělníků, podle odborníků nezaručují důstojné a bezpečné podmínky zaměstnancům ani velké značky jako Nike, Adidas či Benetton.

Socialisté nehájí zájmy zaměstnanců, ale shánějí levnou pracovní sílu pro velké firmy
Obvoďáci budou stávkovat. Mají pravdu!
Jiří X. Doležal 16. října 2017 • 22:32

Obvoďáci budou stávkovat. Mají pravdu!Klíčová slova: zprávy, móda, práce, Turecko, zaraDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
23,030
29,740
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější