nahoru

Útočník v New Yorku zabil dodávkou osm lidí. Šlo o terorismus, tvrdí starosta

ČTK31. října 2017 • 23:50
Útočník v New Yorku zabil dodávkou osm lidí. Šlo o terorismus, tvrdí starosta
foto: ČTK

Útočník dnes v New Yorku dodávkou narážel do chodců a cyklistů, zabil osm lidí a dalších nejméně 12 zranil. Oznámil to starosta Bill de Blasio, podle něhož šlo o "zvláště zbabělý teroristický čin". Zástupce newyorské policie James O´Neill na tiskové konferenci informoval, že pachatelem je devětadvacetiletý muž, který byl při zatýkání postřelen do břicha a je v nemocnici. Podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma patrně nešlo o skupinově organizovanou akci.

Podrobnosti o identitě pachatele policie odmítla zveřejnit. Americká média s odvoláním na své zdroje informují, že šlo zřejmě o Uzbeka Sayfulla Saipova, který pobýval v zemi od roku 2010 díky takzvané zelené kartě.

Pachatel se svým pronajatým pick-upem vjel na stezku vyhrazenou pěším a cyklistům, jel po ní více než kilometr a srážel lidi. Šest obětí podle policie zemřelo na místě, dvě další po převozu do nemocnice.

Svou cestu zakončil útočník nárazem do školního autobusu, přičemž byly zraněny dvě děti a dva dospělí. Poté vystoupil z kabiny, křičel a v rukou držel dvě zbraně, podle vyšetřovatelů šlo ale o atrapy. V autě nebyly nalezeny žádné výbušniny.

Někteří svědci, s nimiž hovořili reportéři amerických televizí, mluvili až o desítce výstřelů, které se na Manhattanu ozvaly. Policejní zdroj listu The New York Times uvedl, že útočník vykřikoval hesla velebící Alláha. "Ano. Když opouštěl vůz, učinil prohlášení," řekl na novinářský dotaz nejednoznačně O´Neill, podle něhož policie vyšetřuje útok jako teroristický čin kvůli tomuto prohlášení a kvůli způsobu provedení.

"V NYC to vypadá na další útok velice chorého a pomateného člověka," uvedl na twitteru prezident Donald Trump, který byl o podrobnostech krveprolití informován. "V USA ne!" dodal šéf Bílého domu.

Případu se ujali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Pachatel podle nich jednal sám, po nikom dalším policie nepátrá.

Incident se odehrál na West Side Highway, rušné magistrále lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson. Je to jen několik bloků od Světového obchodního střediska a památníku obětí teroristického útoku z 11. září 2001.

ČTK


Klíčová slova: terorismus, útok, USA, dodávka, New YorkDiskuse ke článku