Severokorejský diktátor Kim Čong-un.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un. Zdroj: Reuters/EPA/KCNA

Hackeři z KLDR ukradli naše tajné dokumenty, tvrdí jihokorejská armáda

Hackeři ze Severní Koreje ukradli v loňském roce stovky jihokorejských přísně tajných armádních dokumentů včetně detailních plánů pro vojenské operace, které Soul vypracoval společně s Washingtonem. Napsal o tom dnes čínský list Chonsun Ilbo. Mluvčí jihokorejské armády informace komentovat odmítl, uvedla agentura AFP.

Situace na Korejském poloostrově se vyostřila kvůli testování desítek raket, které Pchjongjang v posledních měsících uskutečnil, a silně agresivní rétorice mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. KLDR také na začátku září provedla svou šestou a zatím vůbec nejsilnější jadernou zkoušku.

Jihokorejský poslanec a člen branného výboru parlamentu I Čchol-hi uvedl, že hackeři z KLDR loni v srpnu a v září odcizili 235 gigabitů citlivých armádních dat. Mezi nimi byl mimo jiné i takzvaný Plan 5015, tedy nejnovější akční plán pro případ vypuknutí války na Korejském poloostrově vypracovaný společně s Washingtonem. Tento plán zahrnoval například i postup k odstranění severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Soul zatím identifikoval jen zhruba 23 procent odcizených dokumentů, mezi nimi také například informace o každoročních společných cvičeních Jižní Koreje a Spojených států nebo o klíčových vojenských zařízeních a nouzových pokynech.

Podle jihokorejské vlády má KLDR tým přibližně 6800 kybernetických specialistů, které Soul v minulých letech obviňoval z několika rozsáhlých kyberútoků.