nahoru

Čeští badatelé získali od Rusů data o našich krajanech internovaných v SSSR

ČTK27. září 2017 • 15:45
Pracovní tábor v Sovětském svazu - ilustrační snímek.
Pracovní tábor v Sovětském svazu - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Tisíce záznamů o Češích a Slovácích internovaných v táborech v někdejším Sovětském svazu dostali badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Záznamy dnes symbolicky převzal ředitel ústavu Zdeněk Hazdra od ředitele Muzea Slovenského národního povstání, které tyto informace získalo z Moskvy. Je to vůbec poprvé, co Moskva umožnila exportovat tyto informace ze svých archivů mimo území Ruska.

Záznamy se týkají Čechů a Slováků, kteří prošli systémem Hlavní správy vojenských zajatců a internovaných. Označuje se zkratkou GUPVI a byl zaměřený na vojáky, podobně jako v Česku známější GULAG, který se týkal civilistů. Záznamy mají podobu naskenovaných kartotéčních lístků a obsahují základní informace o lidech odvlečených do sovětských internačních táborů. "Mohou tak mít velký význam pro příbuzné a pozůstalé, kteří dosud osudy svých blízkých nemohli dopátrat," uvedl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Jak uvedl ředitel slovenského muzea Stanislav Mičev, podle dostupných údajů prošlo v letech 1941 až 45 zajateckými a internačními tábory 69.977 Čechoslováků, z toho byli dva generálové a 159 důstojníků. 4023 se domů nevrátilo, zemřeli. Jak ale dodal Mičev, informace o počtu lidí v těchto zařízeních se liší, což je dáno i tím, že ne vždy byli zajatci řádně evidováni. Díky získaným záznamům by měly být dohledatelné bližší údaje o více než 34.000 lidí.

Pozůstatky sovětského impéria: Fotografie tajných základen, které na mapě nenajdete

Podle ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry má získání záznamů i význam "morálně lidský". Umožní zjistit například to, kde jsou pohřbeni lidé, kteří se z táborů nevrátili. Badatelé z ústavu zatím prošli zhruba tisíc kartotéčních listů.

O předání záznamů jednalo s Ruskem několik let Muzeum slovenského národního povstání spolu s českým ústavem pro studium totalit, se slovenským Ústavem paměti národa, sdružením Krásny Spiš a dalšími institucemi. Informace byly uložené v Ruském státním vojenském archivu, což je největší úložiště vojensko-historických dokumentů sovětské epochy. Obsahuje dokumentaci Rudé armády či ozbrojených složek tajné policie.

Socialistický fenomén fronta: Čekalo se na všechno. Na základní potraviny i na oblečení
Umlčené milióny: Sovětský svaz a veteráni druhé světové války
Johana Kudrnová 18. května 2017 • 15:05

Umlčené milióny: Sovětský svaz a veteráni druhé světové války

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,480
29,390
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější