Hurikán Maria poničil ostrovy Guadeloupe a Dominiku, teď v plné síle míří na Portoriko | Reflex.cz
nahoru

Hurikán Maria poničil ostrovy Guadeloupe a Dominiku, teď v plné síle míří na Portoriko

ČTK20. září 2017 • 10:15
Hurikán Maria poničil ostrovy Guadeloupe a Dominiku, teď v plné síle míří na Portoriko
foto: ČTK

Hurikán Maria, který poničil ostrovy Dominika a Guadeloupe, opět zesílil na nejvyšší stupeň nebezpečnosti a jeho okraj zasáhl ostrov St. Croix, který je součástí Amerických Panenských ostrovů. Dosud Maria podle úřadů připravila o život jednoho člověka, podle nepotvrzených zpráv má ale na svědomí přinejmenším šest mrtvých. Bouře způsobila rozsáhlé záplavy a výpadky elektřiny. Nyní míří směrem k severovýchodnímu pobřeží Portorika, kam by měla podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) dorazit za několik hodin.

Meteorologové očekávají, že Maria způsobí na Portoriku mnohem větší škody než předchozí hurikán pátého stupně Irma. Maria na pátý stupeň zesílila v úterý krátce před tím, než zasáhla Dominiku a Guadeloupe, kde si vybrala první oběť, kterou zabil padající strom. Dvě další osoby jsou pohřešovány poté, co se s nimi převrhl člun. "Přišli jsme o všechno, co se dá za peníze koupit," uvedl podle BBC premiér Dominiky Roosevelt Skerrit.

S Dominikou se ale podle amerického tisku stále nelze spojit, informace z místa přicházejí pouze prostřednictvím radioamatérů. Média v oblasti uvedla, že na ostrově, kde žije asi 72.000 lidí, je zničeno 90 procent budov. Hlášeny jsou také velké záplavy a možná až šest mrtvých.

V Karibiku sílí hurikán Maria a udeří na ostrovy zasažené Irmou

Středisko NHC dnes informovalo, že Maria se nyní nachází asi 140 kilometrů od Portorika a doprovázejí ji větry o rychlosti 270 kilometrů v hodině. Obyvatelé některých pobřežních oblastí Portorika již dostali pokyn k evakuaci. Týká se zvláště lidí žijících v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, jaký zasáhne Portoriko za posledních 85 let - v roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, který patřil do kategorie tři.

Guvernér Portorika Ricardo Rossello uvedl, že hurikán "ostrov zasáhne s takovou silou a prudkostí, jakou neviděly celé generace". "Přijdeme o velkou část infrastruktury, budeme muset znovu budovat," dodal.

V cestě hurikánu stojí nejen Americké Panenské ostrovy a Portoriko, ale také blízké ostrovy Culebra a Vieques, kam má hurikán dorazit ještě dnes. Ve středu v noci a ve čtvrtek zasáhne Dominikánskou republiku a podle meteorologů poté patrně mírně zeslábne.

Hurikán Irma zdevastoval Floridu, zeslábl a míří na sever k Georgii
Devastující síla přírody: Následky hurikánu Harvey na působivých fotografiích

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější