Legendární česká oštěpařka Dana Zátopková dnes slaví 95. narozeniny | Reflex.cz
nahoru

Legendární česká oštěpařka Dana Zátopková dnes slaví 95. narozeniny

Jiří Štefek19. září 2017 • 14:50

Ve čtvrtek 24. července 1952 obletěla sportovní svět senzační (a z dnešního pohledu tak trochu i „pohádková“) zpráva. Na Letních olympijských hrách ve finských Helsinkách vybojovali ve stejný den zlatou medaili manželé Zátopkovi. Emil zvítězil v běhu na 5000 metrů a zanedlouho po něm poslala Dana svůj oštěp za hranici 50 metrů a i ona vystoupala na nejvyšší stupínek. Dnes tato slavná sportovní legenda a držitelka mnoha rekordů slaví své 95. narozeniny.

Dana Zátopková (svým dívčím jménem Ingrová) se narodila 19. září 1922 v Karviné-Fryštátu. Je až neuvěřitelnou shodou náhod, že přišla na svět ve stejný den jako její pozdější manžel Emil. Jako šestiletá se společně s rodiči Dana Ingrová přestěhovala do Vacenovic u Hodonína. Při studiu na gymnáziu v Uherském Hradišti se začala věnovat sportu a atletice, v prvních letech však před oštěpem měla přednost házená. Ostatně v dresu týmu Slovácké Slavie se mistryní Československa v házené žen.

Krátce po 2. světové válce se už Ingrová začala více věnovat oštěpu. Již v roce 1948 startovala jako mistryně Československa na Letních olympijských hrách v Londýně, kde nakonec skončila na sedmém místě. Ještě v říjnu téhož roku se prodává za vytrvalostního běžce Emila Zátopka.

Formule E dobývají svět: Chtěli byste tenhle závod i v Praze?

Největší triumf pro Danu Zátopkovou znamenalo zlato z helsinské olympiády v roce 1952. V následujících letech se pak stala mnohonásobnou mistryní republiky, zabodovala i evropských šampionátech a na olympijských hrách v Římě v roce 1960 získala stříbro. Po ukončení závodnické kariéry Dana se věnovala trenérskému povolání a práci pro české olympijské hnutí. Společně s manželem byli velkými propagátory sportu a na jeho podporu vyjížděli na stovky besed s žáky škol po celé zemi.

Manželství obou slavných sportovců zůstalo bezdětné, což Danu v mládí velice dlouho trápilo. Po boku svého muže prožila 52 let, Emil Zátopek zemřel 21. listopadu 2000. Slavná sportovkyně je i přes svůj pokročilý věk stále vitální a v loňském roce se dokázala zotavit i ze zlomeniny krčku stehenní kosti a následné operace.

Jaromír Jágr návštěvou Babišova Čapího hnízda selhal a popřel podstatu jím milovaného…
Zase simuluje, ku*va! Poslechněte si, co fotbalisté říkají, když si myslí, že je nikdo …
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější