Hurikán Irma na satelitním snímku.

Hurikán Irma na satelitním snímku. Zdroj: ČTK

Hurikán Irma míří na Floridu, lidé kupují zásoby a staví hráze.
Hurikán Irma míří na Floridu, lidé kupují zásoby a staví hráze.
Hurikán Irma míří na Floridu, lidé kupují zásoby a staví hráze.
Hurikán Irma míří na Floridu, lidé kupují zásoby a staví hráze.
7
Fotogalerie

Karibik čeká další pohroma, hurikán Irma zasáhl první ostrov a míří k Floridě

Hurikán Irma dnes dorazil na první z karibských ostrovů, ostrov Barbuda a míří dále na severozápad. Už dnes zřejmě zasáhne Portoriko a koncem týdne pravděpodobně hurikán dorazí na Floridu. Informovalo o tom dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Irmu, která se zatím stále drží na nejvyšším pátém stupni hurikánové škály, provází vítr o rychlosti až 295 kilometrů v hodině, což z něj podle agentury AP činí jeden z nejsilnějších hurikánů v oblasti za předchozí století.

Oko hurikánu dnes po půlnoci místního času (asi 8:00 SELČ) zasáhlo ostrov Barbuda, na němž žije asi 2000 obyvatel a který leží východně od Portorika. Hurikán přinesl lijáky a hlavně nebývale silný vítr, který odnesl na ostrově střechy několika domů. Většina obyvatel ostrovního státu Antigua a Barbuda zůstala bez proudu.

"Je to naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili," řekl novinářům guvernér Portorika Ricardo Rossello. Právě Portoriko, kde žije asi 3,4 milionu lidí, je nyní v největším ohrožení, hurikán by tam měl dorazit už dnes večer. Tamní úřady již nařídily evakuace na severu a východě ostrova. Americký prezident Donald Trump na tomto americkém nezačleněném území už vyhlásil stav ohrožení, stejně jako ho vyhlásil na Floridě a Amerických Panenských ostrovech. Stav ohrožení vyhlásily také Bahamy.

Podle střediska NHC je velmi pravděpodobné, že Irma koncem týdne zasáhne jih Floridy. Tamní úřady už doporučily v některých oblastech evakuace, lidé v ohrožených regionech si také mají udělat zásoby jídla a vody na tři dny. Úřady v Miami oznámily, že lidé by se měli připravit na evakuaci v Miami Beach a ve většině pobřežní oblasti okresu Miami-Dade.

V Atlantiku se v úterý zformovala další tropická bouře nazvaná San José, která se v úterý večer nacházela asi 2000 kilometrů východně od Malých Antil. Zatím dosahuje vítr, který ji provází, 85 kilometrů v hodině. Bouře míří na západ rychlostí asi 22 kilometrů v hodině a dnes v noci by měla zesílit na hurikán.