Francouzský koncern přesune na Sibiř 5000 krav. Cena mléka stoupla v Rusku za rok o 14 procent | Reflex.cz
nahoru

Francouzský koncern přesune na Sibiř 5000 krav. Cena mléka stoupla v Rusku za rok o 14 procent

Johana Kudrnová29. srpna 2017 • 13:45
Holštýnský skot - ilustrační snímek.
Holštýnský skot - ilustrační snímek.
• foto: 
Wikipedie

Francouzský gigant Danone oznámil, že do konce září převeze do Ruska 5000 krav. Blízko sibiřské Ťumeně za tímto účelem zakoupil šedesátihektarovou farmu. Firma se tak bude snažit snížit cenu mléka, jež od zavedení ruského embarga na dovoz potravin z evropských zemí ze srpna roku 2014 stabilně roste. Za poslední rok stoupla o celých 14 %.

Holštýnské krávy z Holandska a Německa absolvují cestu dlouhou čtyři a půl tisíce kilometrů. Oficiálně by se jimi vyprodukované mléko mělo na ruský trh dostat v květnu příštího roku. Danone se tak snaží bojovat proti vysokým výkupním cenám mléka. Po Spojených státech, Francii a Číně pro ni Rusko představuje zemi s čtvrtým nejvyšším obratem.

Danone se jako největší producent mléčných produktů na světě stalo po akvizici ruského Unimilku v roce 2010 jedním z nejdůležitějších hráčů také na ruském trhu. Ředitel ruské sekce Danone Charlie Cappetti agentuře Bloomberg sdělil, že vedení společnosti doufá, že se inflace cen mléka v příštím roce zpomalí. Dojít by k tomu mělo v důsledku vyrovnání nabídky a poptávky spolu s novou produkcí mléka na Sibiři.

Putinovi navrhli přesunout hlavní město za Ural. V Moskvě se tísní pětina obyvatel Ruska

Jednou z hlavních příčin růstu cen mléka a mléčných produktů je výrobně-potravinové embargo zavedené ruskou vládou v odpověď na sankce Evropské unie. Dovážet se do Ruska nesmí již tři roky ani mléčné výrobky. Na poptávku po specifických druzích sýrů, dříve dovážených z Francie a Itálie, rychle zareagovali místní výrobci. Poptávka po mléku jako základní surovině tak stoupla a s ní automaticky také výkupní ceny.

V červenci letošního roku podepsal prezident Vladimir Putin prodloužení embarga do prosince 2018. Ačkoliv prokremelská média dlouhodobě trvají na tom, že ekonomická válka s Unií zemi v podstatě nepoškozuje, a naopak jí pomáhá diverzifikovat potravinářskou produkci, konzumenti dopad jednoznačně pociťují. Zúžil se výběr, zhoršila se kvalita, o nárůstu cen ani nemluvě.

Rusko staví most, kterým chce anektovaný Krym spojit s Ruskem. Bude mu to k něčemu?
Akční hrdina Putin: Odhalené tělo, dvě hodiny boje se štikou v jezeře a ruský ministr…Klíčová slova: Rusko, Francie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Jirásková, Švorcová, Chramostová aneb Tři herečky v románu, který nenapíšu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější