nahoru

Slovensko chystá největší zvýšení minimální mzdy za poslední roky

ČTK18. srpna 2017 • 14:20
Nová padesátka lze hůře padělat.
Nová padesátka lze hůře padělat.
• foto: 
ECB

Slovensko připravuje jedno z největších zvýšení minimální mzdy za poslední roky, a to o více než deset procent. Počítá s tím ministerstvo sociálních věcí, definitivně o tom rozhodne vláda. Zástupci odborů a zaměstnavatelů se dříve v tomto týdnu na úpravě nejnižšího výdělku nedohodli.

Ministerstvo sociálních věcí navrhlo nárůst minimální mzdy od ledna příštího roku na 480 eur (12.540 Kč) z letošních 435 eur (11.360 Kč), tedy o 10,3 procenta. Už dříve se pro výrazný růst minimální mzdy vyslovil premiér Robert Fico, podle něhož by nejnižší výdělek pracovníků v zemi pod Tatrami měl v roce 2019 přesáhnout hranici 500 eur (13.060 Kč).

Minimální mzdu pobírá na Slovensku jen zlomek zaměstnanců, její zvyšování má ale podle některých politiků obecně podpořit nárůst výdělků pracovníků v době ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly. Mzdy na Slovensku jsou mnohem nižší než ve vyspělých zemích západní Evropy.

Příběh nejbohatší ženy světa: Vybudovala L'Oréal, nyní žije v ústraní a dcera ji…

Podnikatelská aliance Slovenska spočítala, že na zvýšení minimální mzdy vydělají na daních a povinných odvodech stát a systém veřejného zdravotního a sociálního pojištění více, než stoupne čistý výdělek pracovníka s minimální mzdou. Aliance také vybídla vládu, aby se postarala o zvýšení čistého příjmu zaměstnanců formou snížení daní a povinných odvodů.

Minimální mzda na Slovensku je v současnosti vyšší než v České republice, kde činí 11.000 Kč a v příštím roce by podle návrhu ministerstva práce mohla stoupnout na 12.200 Kč. Průměrná hrubá mzda na Slovensku je naopak nižší než v Česku. V prvním letošním čtvrtletí dosáhla 897 eur (23.430 Kč), v ČR průměrný výdělek vzrostl na 27.889 Kč.

Václav Klaus ml.: Jakou mzdu komu platí Zaorálek?
Marek Stoniš 18. srpna 2017 • 11:36

Václav Klaus ml.: Jakou mzdu komu platí Zaorálek?

Jak nám Babiš opravil D jedničku...
Jiří X. Doležal 17. srpna 2017 • 14:48

Jak nám Babiš opravil D jedničku...

ČTK


Klíčová slova: Minimální mzda, euro, slovensko


Senátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,740
28,630
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější