nahoru

Do Francie se z Iráku a Sýrie vrátilo 271 džihádistů

ČTK6. srpna 2017 • 11:05
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Do Francie se z válečných zón v Sýrii a Iráku vrátilo 271 občanů, kteří tam odešli bojovat za islámské radikály. Je mezi nimi 54 nezletilých a pětina jsou ženy, řekl ministr vnitra Gérard Collomb v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche (JDD). Všechny navrátilce podle něj vyšetřuje prokuratura a někteří jsou ve vazbě.

Úřady odhadují, že celkem odešlo bojovat za radikály z takzvaného Islámského státu (IS) do Sýrie a Iráku asi 700 francouzských občanů. Francie stejně jako další evropské země řeší, jak s nimi po návratu do vlasti naložit.

Na otázku, kolik Francouzů bylo v bojích zabito, ale Collomb nedokázal odpovědět. "Tyto informace je obtížné získat," řekl. Odborník na džihádisty Romain Caillet ale podle JDD soudí, že o život přišlo "mnoho" Francouzů. "To je stejně to, co si většina z nich přála," uvedl Caillet.

Imigrační krize: Zastavme nevládky, než zastaví ony nás!
Jiří X. Doležal 4. srpna 2017 • 16:04

Imigrační krize: Zastavme nevládky, než zastaví ony nás!

Poměrně nízký počet navrátilců z řad francouzských radikálů je podle něj dán tím, že Islámskému státu je těžké uniknout a válečnou zónu opustit. Syrsko-turecká hranice je navíc stále méně propustná. "Není to nemožné, ale musíte mít peníze a síť kontaktů," řekl Caillet. Větší šanci na útěk mají podle něj řadoví bojovníci než ti výše postavení, které IS chrání.

Islámský stát v posledních měsících ztratil rozsáhlá území v Sýrii i Iráku. Arabsko-kurdské jednotky nyní dobývají východosyrskou Rakku. Město je hlavním syrském střediskem islamistů. Hlavní bašta IS v Iráku, město Mosul, je už od července v rukou iráckých sil.

Zahalené muslimky? Ne, sedačky v autobusu. Norské nácky vyděsila nevinná fotka
Kolektivní morální povinnost přijímat uprchlíky? Pryč z EU!
Jiří X. Doležal 14. června 2017 • 15:54

Kolektivní morální povinnost přijímat uprchlíky? Pryč z EU!

ČTK


Klíčová slova: Francie, Irák, Sýrie, Islámský státDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,460
21,800
28,670
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější