nahoru

Jako v dobách SSSR: Ruské ministerstvo chce zakázat prodej neschváleného tisku

ČTK4. srpna 2017 • 15:05
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Ruské ministerstvo spojů navrhuje trestat šíření zahraničního tisku na území Ruské federace bez zvláštního povolení. Vyplývá to z informace, kterou úřad zveřejnil na vládním webu. Pokutami navrhuje postihovat fyzické a právnické osoby, které by v Rusku šířily tištěná média bez náležité licence. Podle kritiků jde o návrat k cenzuře ze sovětské éry.

Navrhovaný zákon ukládá viníkům pokutu až 30.000 rublů a konfiskaci zabavených periodik. "Technické opatření" by postihovalo i případy, kdy by ruská média převzala články neschválených novin. Podle ministerstva spojů by zákon nebyl v rozporu s mezinárodními smlouvami, které Rusko podepsalo. Státní pokladnu by nic nestál.

Navrhovaný zákon vyvolal udivenou kritiku odborníků a dotazy, zda nejde o žert. Člen prezidentské Rady pro lidská práva Pavel Čirikov v rozhovoru pro list Moskovskij komsomolec ironicky doporučil, že občané by měli na ministerstvu spojů povinně registrovat i své domácí tiskárny a kopírky.

Ruská luxusní limuzína, v které ale Putin nechtěl jezdit. Stojí 24 milionů korun

Šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy Vladimir Varfolomejev připomněl, že zákaz šíření "nepřátelského" zahraničního tisku široce uplatňoval komunistický režim Sovětského svazu.

Za nesmyslný v době internetové komunikace označil návrh opoziční politik Dmitrij Gudkov. "Vždyť už máme 21. století. Kromě tištěných novin by mohli zakázat i jiná dosluhující média, například vinylové desky s liberální propagandou, morseovku nebo třeba uzlové písmo," poznamenal na facebooku.

Putin vykáže z Ruska stovky amerických diplomatů. Jde o odvetu za tvrdé protiruské sankce
Putin byl pouze druhořadý agent a Rusko neřídí dobře, říká Nikolaj Leonov, jeho bývalý…

ČTK


Klíčová slova: Rusko, noviny, cenzura, vládaDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,550
21,770
28,530
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější