nahoru

Ruská luxusní limuzína, v které ale Putin nechtěl jezdit. Stojí 24 milionů korun

David Bureš, auto.cz 3. srpna 2017 • 09:30
Ruská luxusní limuzína, v které ale Putin nechtěl jezdit. Stojí 24 milionů korun
foto: autorevue.cz

ZiL 4112R vznikl v jediném exempláři jako pilotní projekt limuzíny pro ruského prezidenta. Vladimir Putin v jej ale odmítl. ZiL byl v dobách Sovětského svazu slavným výrobcem luxusních aut pro vrcholné představite zemí východního bloku.

Po rozpadu SSSR ale sláva automobilů Zil uvadala, což se firma snažila v roce 2012 zvrátit představením nového modelu, limuzíny 4112R. Ta ale nenadchla a dnes je jediný postavený exemplář na inzertním serveru Car and classic na prodej. Koupili byste ho za 782 tisíc liber, v přepočtu 24,6 milionu korun?

Automobil byl dokončen v roce 2012 po šesti letech práce jako pilotní projekt limuzíny pro ruského prezidenta a další vládní představitele, který se nabízeným komfortem chtěl vyrovnat cadillacům, rolls-roycům či maybachům.

Ruský prezident Vladimir Putin, pro něhož byl ZiL 4112R primárně určen, ale s výsledkem údajně nebyl příliš spokojen, což se odrazilo v tom, že další kusy tohoto auta nevznikly. Navíc ani on sám toho moc nenajel, dnes má vůz na svém kontě pouhých 143 kilometrů. Putin totiž i nadále raději využíval služby Mercedesu S600 Pullman.

Celý text si přečtěte na webu auto.cz >>>

Kompletní galerii najdete zde >>>

David Bureš, auto.cz


Klíčová slova: Rusko, Vladimir Putin, lumuzína