George Clooney a jeho žena chtějí vzdělávat dětské uprchlíky ze Sýrie, podpoří jich na 3 tisíce | Reflex.cz
nahoru

George Clooney a jeho žena chtějí vzdělávat dětské uprchlíky ze Sýrie, podpoří jich na 3 tisíce

Tereza Stonišová2. srpna 2017 • 09:35
Svatba amerického herce George Clooneyho a britské právničky libanonského původu Amal Alamuddinové
Svatba amerického herce George Clooneyho a britské právničky libanonského původu Amal Alamuddinové
• foto: 
Reuters

Hollywoodský herec George Clooney a jeho manželka, advokátka Amal se rozhodli pomoci syrským uprchlíkům, kteří ze své válkou rozvrácené země uprchli do sousedního Libanonu. Jejich fond pomůže tisícům dětí-uprchlíků dosáhnout alespoň na základní vzdělání.

„Nechceme zatratit celou jednu generaci jen proto, že se narodila v nesprávný čas na nesprávném místě,“ uvedli manželé Clooneyovi ve společném prohlášení. Amal Clooneyová, známá advokátka a odbornice na lidskoprávní materii, porodila minulý měsíc svému manželovi dvojčata. „Tisíce mladých syrských uprchlíků jsou v nebezpečí. Hrozí, že bez pomoci druhých se z nich nikdy nestane produktivní pracovní síla,“ uvedli dále. „Formální vzdělání to může změnit,“ uzavírají.

George Clooney a jeho žena založili zvláštní fond, který se jmenuje Clooney Foundation for Justice. Díky penězům, které do vzdělání syrských uprchlických dětí chtějí investovat, bude možné nakoupit počítače, vyškolit a zaplatit pedagogy a zajistit prostory pro výuku. Agentura Reuters uvedla, že částka, jíž Clooneyovi již uvolnili, bude 3,25 milionu dolarů, v přepočtu tedy zhruba 72,3 milionu korun.

Manželka George Clooneyho chce dostat před soud členy IS. Obhajuje jejich bývalou…

Částka by měla postačit pro vzdělání alespoň pro 3 tisíce dětí. Systém, kterým budou peníze užity, už je vymyšlený – skrze známé společnosti jako Google nebo HP se přímo na místě bude realizovat nákup technologií, místní UNICEF pak zajistí odborníky na vzdělávání.

Podle údajů OSN žije v Libanonu, v sousední zemi válkou zničené Sýrie, milion syrských uprchlíků. Téměř polovinu tohoto čísla tvoří děti do 18 let. Uprchlíci žijí většinou ve zvláštních uprchlických táborech. Největší počet syrských uprchlíků se usadil v blízkosti syrských hranic, tedy na západě země v okolí oblasti Bikáa. Další centrum je okolo hlavního města Bejrút.

Aktivisté na Berlinale. Clooneyovi řešili s Merkelovou uprchlíky. Další zastávka:…
Křeč Západu: Katar podporuje teroristy, ale USA tam mají základnu a bude tam šampionát…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější