nahoru

Zvířecí příběh roku: Jihokorejský prezident si vzal domů psa, který měl být předtím sněden

Daniel Baret30. července 2017 • 12:00
Zvířecí příběh roku: Jihokorejský prezident si vzal domů psa, který měl být předtím sněden
foto: Facebook

Nový jihokorejský prezident Mun Če-in (64) splnil jeden ze svých předvolebních slibů a vzal si ve středu z jednoho útulku v Soulu do Modrého domu (sídlo hlavy státu, korejská obdoba washingtonského Bílého domu) čtyřletého psa Toryho. Ten byl před dvěma lety zachráněn z farmy, která vyrábí pro restaurace v Koreji oblíbené psí maso.

Mun Če-in, který je v úřadu od 10. května, byl předtím známý aktivista, který se zajímal o lidská práva i práva zvířat. Během předvolební kampaně navštívil i psí útulek v hlavním městě Soulu a tam tehdy slíbil, že si Toryho vezme do prezidentského paláce, pokud bude zvolen. Pejska nikdo nechtěl, protože má černou barvu a v Koreji panují proti psům této barvy silné předsudky.

„Ani lidé, ani zvířata by neměli být diskriminováni,“ uvedl k tomu Mun. Tory se po středečním zveřejnění informace, že bude mít nový domov, ihned stal hvězdou sociálních sítí a jeho příběh se objevil v mnoha médiích celého světa.

Některé organizace ale tlačí na Muna, aby také zakázal chov psů na maso, které je tradičním korejským pokrmem. Zatím zákaz nevydal a spíše se kloní k tomu, že psí maso by Jihokorejci měli dobrovolně vyřadit ze svého jídelníčku. To se ale podle všeho nestane.

Rodina prezidenta už má jiného psa, který se jmenuje Maru, a také jednu kočku. Přijetím Toryho chce jít Mun Če-in příkladem, protože v Jižní Koreji každý rok kolem milionu zvířat najde svého nového majitele, ale 300 tisíc je jich také opuštěno. „Musíme věnovat větší pozornost opuštěným zvířatům, společnost by se o ně měla postarat,“ řekl.

 Klíčová slova: pes, příběhy, Jižní KoreaDiskuse ke článku