Dánsko posílá lidi do vězení za žebrání na ulicích, stačí si říct o „drobáky“. Proč to nejde u nás? | Reflex.cz
nahoru

Dánsko posílá lidi do vězení za žebrání na ulicích, stačí si říct o „drobáky“. Proč to nejde u nás?

Daniel Baret26. července 2017 • 14:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Dva muži a jedna žena, všechno cizinci, byli ve středu odsouzeni soudem v Kodani na 14 dní do vězení, protože žebrali o peníze a jídlo na veřejných místech. Žebrání je v Dánsku zakázané a především v metropoli Kodani ho považují za vážný problém, který obtěžuje občany. Pokud v této činnost někdo pokračuje i po věznění, může u cizinců následovat vyhoštění ze země. České úřady jsou v tomto směru benevolentní, přestože podobné obtěžování je zcela běžné.

Tři lidé skončili ve vězení ve středu v Kodani za žebrání mincí od kolemjdoucích. Informovala o tom agentura Ritzau. Všechny usvědčili policisté, kteří na ulicích působili v převleku a utajení, všechno bylo také zdokumentováno pomocí filmování.

Podle zprávy byl jeden z mužů občanem Rumunska, u dalších nebyla národnost upřesněna. Podle dánských médií se tento problém v případě cizinců často týká Romů z Rumunska, Bulharska a Slovenska.

Jedna Slovenka byla koncem minulého roku dokonce za žebrání vyhoštěna z Dánska, protože tento trestný čin opakovala. Předtím dostala 40 dní vězení. Byl to vůbec první případ vyhoštění z této skandinávské země za žebrání.

Dánové ověřují žádosti uprchlíků u křížových výslechů. Zjistili, že polovina lidí lže

V Dánsku je žebrání na ulicích, na nádražích, v hromadné dopravě a dalších veřejných místech trestné již několik let. Jenže domluvy policie žebráky neodradilo. Původně musela policie nejdříve tyto lidi upozornit na porušení zákona, ale když se čin opakoval, mohli jít za něj do vězení. Teď je zákon přísnější – žebráka lze odsoudit do vězení bez předchozího varování. Soudy bývají rychle a tresty většinou v řádu několika týdnů. Když ani to nepomůže, lze takového člověka, pokud je cizinec, vyhostit.

Na jednání žebráků si totiž stěžuje mnoho občanů, protože jsou tímto jednáním „otravováni“. Jen za červenec bylo v Kodani odsouzeno za žebrání pět lidí.

„Zejména v Kodani je to akutní problém a my ho budeme řešit rázně,“ řekl podle webu The Local dánský ministr spravedlnosti Søren Pape Poulsen.

V mnoha českých městech se občané se žebráním setkávají na některých místech prakticky nepřetržitě a někdy se jedná i poměrně agresivní chování některých jedinců. Za mnoho let v tom ale úřady a policie nesjednaly žádný pořádek.

Policie našla na jihu Dánska mrtvolu syrské uprchlice a jejích dvou malých dcer
Konec pekla bezpečnostních prohlídek na letištích? Dánská firma přišla s převratným …

Daniel Baret


Klíčová slova: Dánsko, žebrák, policie, vězení


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější