nahoru

Konec pekla bezpečnostních prohlídek na letištích? Dánská firma přišla s převratným řešením

Daniel Baret 22. září 2016 • 16:30
Konec pekla bezpečnostních prohlídek na letištích? Dánská firma přišla s převratným řešením
foto: Exruptive

Zná to úplně každý, kdo letěl letadlem – na letišti jste zdržováni frontami, které způsobují důkladné bezpečnostní prohlídky. Z tašky musíte vyndat počítač a parfém dát odděleně do plastikové taštičky. Tomu by mohl být brzy konec. Dánská technologická firma Exruptive už otestovala nový integrovaný skenovací bezpečnostní systém, který by vše zkontroloval najednou. Bez toho, abyste museli věci z tašky vyndat.

Dánská společnost, která sídlí ve městě Hedehusene, je přesvědčena, že její systém může eliminovat bezpečnostní letištní fronty. O co se tedy jedná?

Na odbavení ručních zavazadel dostanete takzvaný inteligentní vozík, který je opatřen tabletem. Ten vám zkontroluje letenku. Pak vozík i se zavazadlem dáte do speciálního skenovacího zařízení. Tam proběhne celá prohlídka bez toho, aby se muselo cokoli vyndat. Žádné plastikové nádoby, do kterých vkládáte notebook. Na vozík si počkáte na druhé straně zařízení

„Je to způsob, jak se zbavit front na letištích,“ říká šéf firmy Exruptive Jakob Schmidt.

Ve spolupráci s Dánskou technickou univerzitou byla již technologie testována na dobrovolnících. Za hodinu bylo bez problémů na jediném zařízení odbaveno 600 lidí, což je čtyřikrát tolik než je běžné dnes.

Kromě větší rychlosti odbavení testovaní lidé říkali, že byli v daleko menším stresu než při neustálém vyndávaní věcí z tašek.

Podle Jakoba Schmidta jsou současné letištní bezpečnostní systémy beznadějně zastaralé. Používaná technologie je velmi podobná již 30-40 let. „To je velmi zvláštní. Představte si, že by s tak zastaralými technologiemi pracovali lékaři,“ vysvětluje Schmidt.

Nový bezpečnostní systém musí samozřejmě projít poměrně zdlouhavým procesem schvalování, do kterého budou zasahovat státní úřady, bezpečnostní agentury a další subjekty. To může jeho „nasazení“ oddálit. Firma Exruptive ale doufá, že ověřování v reálném provozu začne již příští rok na mezinárodním letišti v Dubaji, kde mají kvůli extrémnímu počtu cestujících zájem eliminovat všechny tvořící se fronty.

O nový systém ale už projevily zájem také reklamní agentury. Přidají se zřejmě i mobilní operátoři. Pomocí tabletu na vozíku by se totiž daly cestujícím doručovat i reklamy. Otázkou v tomto případě je, zda je na něco takového člověk zvědavý vždy a všude.Klíčová slova: Dánsko, letiště, bezpečnostDiskuse ke článku