Venezuelský prezident Maduro pohrozil vězením soudcům, které jmenoval opoziční parlament | Reflex.cz
nahoru

Venezuelský prezident Maduro pohrozil vězením soudcům, které jmenoval opoziční parlament

ČTK24. července 2017 • 11:45
Venezuelský prezident Maduro pohrozil vězením soudcům, které jmenoval opoziční parlament
foto: Profimedia.cz

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil všem soudcům, které jmenoval v pátek opozicí ovládaný parlament, že skončí ve vězení. Prohlásil to v neděli v televizi den poté, co byl první ze 33 nových členů nejvyššího soudu zatčen tajnou službou. Profesor práva Ángel Zerpa je stále ve vězení a rodina ani advokáti k němu podle venezuelského opozičního deníku El Nacional nemají přístup.

"Všichni skončí ve vězení, jeden po druhém. Všem zmrazíme majetky a účty a nikdo je nebude hájit," pohrozil Maduro ve svém pravidelném týdenním pořadu v televizi. Páteční jmenování 33 členů nejvyššího soudu parlamentem označil Maduro za neplatné.

Parlament, v němž má od loňského ledna většinu opozice, naopak považuje za neplatné jmenování dosavadních členů nejvyššího soudu. Ty jmenoval odstupující parlament o Vánocích roku 2015 na mimořádném zasedání poté, co už bylo jasné, že v novém parlametu ztratí vládní socialisté většinu.

Právě tito soudci, naklonění prezidentovi Madurovi, už přes rok a půl blokují práci současných poslanců tím, že ruší, respektive neuznávají jimi přijaté zákony. To je jednou z příčin současných protivládních protestů, které vypukly v dubnu a dosud si vyžádaly přes sto obětí.

Venezuelské peklo: Na vině je Kuba, drogové kartely a Chávezova oligarchie

V sobotu zatkli agenti tajné služby Sebin jednoho z nově jmenovaných soudců, univerzitního profesora práva Ángela Zerpu. Podle jeho rodiny nebyl dosud jim, ani jeho advokátům umožněn kontakt se zatčeným, nebylo jim ani sděleno žádné obvinění.

Venezuelský prezident v neděli rovněž obvinil opozici z toho, že se snaží v zemi vytvořit paralelní stát. "Nyní dělají obrovskou chybu, že se snaží vytvořit paralelní stát, což je špatné a hloupé, jsou za tím političtí adolescenti," uvedl Maduro ke jmenování opozičních soudců.

Podle analytiků přitom právě Maduro prohlubuje politickou krizi a přilévá olej do ohně protestům v ulicích, když se snaží vytvořit nový orgán, takzvané Ústavodárné shromáždění. Očekává se totiž, že tento orgán vyhlásí rozpuštění současného parlamentu a vytvoří novou ústavu, která pomůže Madurovi udržet se u moci. Příští rok by se měly konat prezidentské volby.

Ve Venezuele se téměř všichni lidé stali přes noc milionáři. Jenže si nemohou koupit…

Opozice volby do Ústavodárného shromáždění bojkotuje, protože je považuje za nedemokratické. Mají se totiž konat podle pravidel stanovených prezidentským dekretem a Madurovi nakloněnou národní volební komisí. Vznik Ústavodárného shromáždění sice umožňuje ústava, neříká ale, jak má tento orgán vzniknout. V minulosti se před volbami do takové instituce uskutečnilo referendum.

I dnes se mají konat ve Venezuele protesty proti vládě, kterou opozice kromě autoritářského způsobu vlády viní i z hluboké ekonomické krize. Na středu vyhlásila opozice další generální stávku, která má trvat 48 hodin.

Venezuelská krize: Zvířata v zoo umírají hlady, nemocnice nemají na léky
Tereza Stonišová 28. července 2016 • 23:32

Venezuelská krize: Zvířata v zoo umírají hlady, nemocnice nemají na léky

Socialismus zabíjí. Jeho zrůdnost poznala Venezuela v plné síle
Miroslav Cvrček 1. června 2016 • 14:16

Socialismus zabíjí. Jeho zrůdnost poznala Venezuela v plné síle

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější