nahoru

Venezuelský prezident Maduro pohrozil vězením soudcům, které jmenoval opoziční parlament

ČTK 24. července 2017 • 11:45
Venezuelský prezident Maduro pohrozil vězením soudcům, které jmenoval opoziční parlament
foto: Profimedia.cz

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil všem soudcům, které jmenoval v pátek opozicí ovládaný parlament, že skončí ve vězení. Prohlásil to v neděli v televizi den poté, co byl první ze 33 nových členů nejvyššího soudu zatčen tajnou službou. Profesor práva Ángel Zerpa je stále ve vězení a rodina ani advokáti k němu podle venezuelského opozičního deníku El Nacional nemají přístup.

"Všichni skončí ve vězení, jeden po druhém. Všem zmrazíme majetky a účty a nikdo je nebude hájit," pohrozil Maduro ve svém pravidelném týdenním pořadu v televizi. Páteční jmenování 33 členů nejvyššího soudu parlamentem označil Maduro za neplatné.

Parlament, v němž má od loňského ledna většinu opozice, naopak považuje za neplatné jmenování dosavadních členů nejvyššího soudu. Ty jmenoval odstupující parlament o Vánocích roku 2015 na mimořádném zasedání poté, co už bylo jasné, že v novém parlametu ztratí vládní socialisté většinu.

Právě tito soudci, naklonění prezidentovi Madurovi, už přes rok a půl blokují práci současných poslanců tím, že ruší, respektive neuznávají jimi přijaté zákony. To je jednou z příčin současných protivládních protestů, které vypukly v dubnu a dosud si vyžádaly přes sto obětí.

V sobotu zatkli agenti tajné služby Sebin jednoho z nově jmenovaných soudců, univerzitního profesora práva Ángela Zerpu. Podle jeho rodiny nebyl dosud jim, ani jeho advokátům umožněn kontakt se zatčeným, nebylo jim ani sděleno žádné obvinění.

Venezuelský prezident v neděli rovněž obvinil opozici z toho, že se snaží v zemi vytvořit paralelní stát. "Nyní dělají obrovskou chybu, že se snaží vytvořit paralelní stát, což je špatné a hloupé, jsou za tím političtí adolescenti," uvedl Maduro ke jmenování opozičních soudců.

Podle analytiků přitom právě Maduro prohlubuje politickou krizi a přilévá olej do ohně protestům v ulicích, když se snaží vytvořit nový orgán, takzvané Ústavodárné shromáždění. Očekává se totiž, že tento orgán vyhlásí rozpuštění současného parlamentu a vytvoří novou ústavu, která pomůže Madurovi udržet se u moci. Příští rok by se měly konat prezidentské volby.

Opozice volby do Ústavodárného shromáždění bojkotuje, protože je považuje za nedemokratické. Mají se totiž konat podle pravidel stanovených prezidentským dekretem a Madurovi nakloněnou národní volební komisí. Vznik Ústavodárného shromáždění sice umožňuje ústava, neříká ale, jak má tento orgán vzniknout. V minulosti se před volbami do takové instituce uskutečnilo referendum.

I dnes se mají konat ve Venezuele protesty proti vládě, kterou opozice kromě autoritářského způsobu vlády viní i z hluboké ekonomické krize. Na středu vyhlásila opozice další generální stávku, která má trvat 48 hodin.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.