nahoru

Venezuelské peklo: Na vině je Kuba, drogové kartely a Chávezova oligarchie

Johana Kudrnová30. května 2017 • 16:30
Venezuelské peklo: Na vině je Kuba, drogové kartely a Chávezova oligarchie
foto: ČTK

Intenzívní protesty proti vládě Nicoláse Madury, který není dlouhodobě schopen poskytnout Venezuelcům základní potraviny a léky, natožpak fungující stát, trvají již několik týdnů. Tvrdé střety s policií si vyžádaly již několik desítek mrtvých, Donald Trump označil humanitární situaci v zemi za „hanbu lidství“, šaman a bývalý guvernér státu Amazonie na vládu uvrhl kletbu. Maduro však sílícímu tlaku odolává, ačkoliv podle průzkumů ztratil podporu 80 % obyvatel. Pomáhají mu v tom Kuba, narkomafie a Chávezem vytvořené oligarchické struktury.

Protestující Venezuelci žádají na Madurovi svobodné volby, propuštění uvězněných aktivistů a přijetí zahraniční humanitární pomoci. Do ulic hlavního města Caracasu se vydávají téměř denně. Lidé v uplynulých týdnech na ozbrojené složky házeli vše od exkrementů po Molotovovy koktejly. V sobotu zachvátily sílící protesty i všechna další větší města Venezuely. Podle agentury Reuters třímalo ve městě San Cristóbal několik lidí i mačety. V mnohých částech země dochází také k rabování.

Během protestů bylo zatím zadrženo na dva a půl tisíce lidí, z nichž třetina stále nebyla propuštěna. Vláda je obviňuje z vandalismu a podněcování revoluce. Prezident Maduro na domácí i mezinárodní tlak odmítá reagovat. Prezidentu Trumpovi vzkázal, aby se nemíchal do venezuelských záležitostí, k veřejnosti promlouvá prostřednictvím videí, kde při nočních jízdách autem po Caracasu demonstruje absenci nepokojů a říká, že „úspěšně poráží ty, co stavějí barikády a přinášejí do země násilí“.

Ve Venezuele se téměř všichni lidé stali přes noc milionáři. Jenže si nemohou koupit…

Dobrá zpráva je, že Venezuelci nevycházejí do ulic zcela nesjednoceni. Hlavní opoziční lídr Henrique Capriles pochoduje v jejich čele. Capriles byl Madurem nedávno odvolán z funkce guvernéra státu Miranda, kterou opoziční politik zastával od roku 2008. V roce 2013 kandidoval po smrti Huga Cháveze na prezidenta, výhra mu ve prospěch Madura unikla o dvě procenta hlasů. Volby byly obecně hodnoceny jako nedemokratické.

V minulém týdnu byl Caprilesovi zabaven pas před cestou do New Yorku, kde měl v OSN referovat o porušování lidských práv v zemi. Prohlašuje, že ačkoliv při protestech ztratilo život už na 50 lidí a situace je zdánlivě nehybná, odhodlání protestujících vydržet den za dnem sílí. O závažnosti situace vypovídá i čin bývalého guvernéra státu Amazonie Liboria Guarulla. Ten během tradičního šamanského rituálu proklel Madurovu vládu.

Svérázné přiznání venezuelského prezidenta: "Jsem hloupý jako koza."

Základní pilíře současného venezuelského režimu tvoří politická i ekonomická provázanost země s Kubou, podpora narkomafie a silné mocenské struktury instalované do čela země před lety Hugem Chávezem.

Kuba je jedním z hlavních prostředníků v oblasti dovozu potravin do země. Venezuela je naopak finančně závislá na kubánském odběru ropy. Cílem Kuby je tak samozřejmě udržení Madurova autoritářského režimu u moci. V zemi za tímto účelem po desítky let operují tisíce Kubánců, kteří mají pod faktickou kontrolou státní aparát.

Nejdražší zemí pro život je Švýcarsko před Norskem. Česko je levnější než Slovensko

Proti demokratizaci země jsou také drogové kartely, jež v zemi operují. Venezuela představuje jednu z hlavních tranzitních zemí na cestě drog od producentů ke spotřebitelům v Americe a v Evropě. Do obchodu s drogami je zapojena také velká část venezuelské oligarchie, která je formována několika rodinnými klany. Ty se dostaly na výsluní za Chávezových dob a dnes spolu s Kubánci prakticky disponují kontrolou nad kolabujícím státem.

Poslední skupinou, jež ztěžuje úsilí protestujících, je prorežimními generály ovládaná armáda. Venezuela má dnes více generálů než Spojené státy nebo Severoatlantická aliance. O pečlivou likvidaci všech potenciálních zárodků odporu v armádě se zasloužil již před lety Chávez. Zdá se tak, že ve Venezuele nepřichází v úvahu ani vojenský převrat, jenž má jinak v jihoamerickém regionu, jak je známo, dlouhou tradici.

Ve Venezuele opět uvěznili lídra opozice
ČTK 28. srpna 2016 • 09:40

Ve Venezuele opět uvěznili lídra opozice

Cestujete Venezuelou? Červená se zde nenosí jen tak
Jan Goppold 19. prosince 2014 • 11:12

Cestujete Venezuelou? Červená se zde nenosí jen tak

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,500
29,160
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější