Češi jsou naprostí neznabozi. Podle studie většinově nevěříme ani v nebe, peklo či existenci duše | Reflex.cz
nahoru

Češi jsou naprostí neznabozi. Podle studie většinově nevěříme ani v nebe, peklo či existenci duše

Daniel Baret21. července 2017 • 07:00
Kolik procent lidí věří v Boha v jednotlivých státech střední a východní Evropy.
Kolik procent lidí věří v Boha v jednotlivých státech střední a východní Evropy.
• foto: 
Mapa: Pew Research Centrum

To, že Češi jsou k náboženství mimořádně chladní, se ví již dlouho. Na rozdíl od jiných národů ale nevěříme jen církevním institucím, ale většinově ani v samotnou existenci Boha, nebe nebo pekla. Významný americký think tank Pew Research Centrum uskutečnil rozsáhlé šetření v 18 státech zemí střední a východní Evropy a podle něj je Česká republika v těchto věcech dokonce naprostým extrémem.

Například v Boha podle této studie věří pouze 29 procent obyvatel Česka. Ovšem v Polsku, na Ukrajině či v Chorvatsku je to 86 procent lidí, v Rusku 75 procent a například v Maďarsku 56 procent obyvatel. Nejblíže k nám v tomto případě mělo z osmnácti zjišťovaných zemí Estonsko, jenže i tam věří v Boha 44 procent lidí.

Navíc 72 procent Čechů odpovědělo, že se neidentifikuje s vůbec žádnou náboženskou skupinou. Což je také ve světě nebývalé číslo. Něco podobného vidíme například v některých částech východního Německa a Číně, kde víru dusil či dusí podobně jako kdysi u nás komunistický režim.

Třeba v USA se také většina dospělých lidí nehlásí dnes otevřeně k žádné náboženské skupině, ale přesto až 61 procent obyvatel tvrdí, že věří v Boha.

Dětský ráj: Třetina základních škol ve Francii bude učit jen 4 dny v týdnu

Vysvětlení chladu k náboženství v České republice lze podle odborníků hledat v historii. Jednak to byla situace za první Československé republiky, kdy vlivný prezident Masaryk měl k náboženství velmi specifický vztah, který neodpovídal klasickým představám. Také často kritizoval samotný katolicismus, přestože to byla v zemi nejrozšířenější víra. Komunistický režim pak náboženské cítění likvidoval na všech frontách. A podle zjištění Pew Research Centrum 79 procent českých rodičů dnes neříká dětem o náboženské víře vůbec nic, nevedou je k ní. Tomu pak odpovídají i publikovaná čísla.

Důsledkem toho je například to, že v Česku ve srovnání s jinými zeměmi je i nebývale vysoká míra podpory potratů.

Obrovské rozdíly ale existují i ve víře v některé nehmatatelné věci, s kterými náboženství tradičně operuje. Například v peklo věří podle průzkumu pouze 19 procent Čechů, zatímco v ostatních 17 zemích střední a východní Evropy činí průměr 54 procent. V nebe věří u nás 27 procent lidí, jinde je průměr 59 procent. O něco lepší to je u zázraků, ke kterým se kloní 37 procent Čechů, v ostatních zkoumaných státech to bylo procent 60. A pokud jde o existenci samotné lidské duše, tak v tu věří jen 44 procent Čechů, ale až 73 procent Středoevropanů a Východoevropanů.

Češi mají také podle Pew Research Centrum nejenom většinově odmítavý vztah k náboženství, ale také si více než polovina z nás (konkrétně 55 procent) myslí, že náboženské instituce jsou zaměřené především na peníze a moc. A až 42 procent Čechů se domnívá, že církve jsou až příliš zapojené do politiky. Protože to pravda není, je otázkou, proč takový názor u veřejnosti pořád přetrvává.

Tchajwanské metro se změnilo ve zčeřený bazén. Podívejte se na kouzelnou proměnu v…
 
Děti k pronájmu: Zrůdný průmysl indických sirotčinců vydělává na turistech

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,140
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější