nahoru

Láska z Osvětimi: Přeživší holocaustu a její zachránce oslavili 71. výročí svatby

Martin Mrázek20. července 2017 • 07:30
Láska z Osvětimi: Přeživší holocaustu a její zachránce oslavili 71. výročí svatby
foto: Facebook

Z celé rodiny Steinerových přežily hrůzný rozřazovací proces Josefa Mengeleho jen Edith (92) a její matka. Ostatní zamířili z vlaku rovnou do plynových komor. Jejich malé štěstí v neštěstí ale nemělo dlouhého trvání, protože už po šesti týdnech pochodovaly obě ženy do tábora v Bergen-Belsenu. Tam měly být společně se zbytkem výpravy ihned popraveny. Cestou je však dokázala osvobodit britská speciální jednotka, jejíž součástí byl i John Mackay (96).

John měl již za sebou boje v Africe, kde byl zajat. V přestrojení za italského vojáka se mu tehdy podařilo uprchnout a 18 měsíců skrývat před pronásledovateli. Po návratu do Británie se pak stal jedním z prvních členů elitní jednotky SAS. I přes to všechno se ale při zábavě pořádané na oslavu osvobození vězenkyň z Osvětimi bál na Edith byť jen promluvit. Poslal za ní proto svého kamaráda, aby se zeptal, jestli by si s ním zatančila. Edith to rázně odmítla a řekla, že jen v případě, že se John zeptá sám.

Mackay nakonec sebral všechnu odvahu a o několik týdnů později už Edith i s matkou stěhoval do rodného Skotska. 17. července roku 1946 se pak konala svatba. Manželé společně až do důchodu provozovali hotel Atholl Arms v Pitclochry a i nyní žijí společně v domě s pečovatelskou službou. Narodily se jim dvě děti, mají sedm vnoučat a pět pravnoučat.

„John je opravdový gentleman. Pořád kontroluje, jestli je Eci (přezdívka Edith, pozn. red.) šťastná a oba si navzájem stále říkají ‚zlatíčko‘. Jejich oddanost je jasná každému, kdo s nimi stráví byť i jen chviličku,“ uvedla v rozhovoru pro Daily Mail Pamela Shaw, koordinátorka aktivit v domě, kde John a Edith žijí.

Samotný pár pak mladým vzkazuje, že musejí být romantičtí celý rok, nejen na den sv. Valentýna. Pak jim vztah může vydržet tak dlouho jako Johnovi a Eci.

Diskuse ke článku