nahoru

Unikátní dokumenty napsané lidskou močí odhalují nacistické pokusy na ženách v Ravensbrücku

Tereza Stonišová, Martin Bartkovský 22. února 2017 • 17:30
Video se připravuje ...
VIDEO: Tajné dopisy jsou unikátním svědectvím o podmínkách v koncentračním táboře Ravensbrück
• video: 
Reuters; Martin Bartkovský

Dvacet sedm tajných dopisů napsaných místo inkoustu lidskou močí dostane malé historické muzeum ve východopolském Lublinu jako dárek od jedné z žen, která se na psaní těchto zvláštních dokumentů podílela. Na listech papíru, jejichž obsah pomohla odhalit až zvláštní technologie, jsou záznamy o pokusech na ženách, které prováděli nacisté v ženském koncentračním táboře v Ravensbrücku.

Text, který byl na dokumentech napsaný, zmizel po několika letech. Žlutá, nezřetelně viditelná barva močoviny zmizela, avšak pomocí zahřívání se povedlo text obnovit. Text se tak díky chemickým reakcím znovu vynořil a dokumenty popisující pokusy na ženách budou k vidění v muzeu v polském Lublinu.

Darovala je sama spoluautorka těchto textů, vězenkyně v ravensbrückském koncentračním táboře Krystyna Czyz-Wilgatová. Zvláštní zprávu o těchto sedmadvaceti stranách textu včera zveřejnila agentura Reuters s odkazem na polská média. Ta se o případu dověděla díky zprávě lublinského muzea, které se svým zvláštním přírůstkem pochlubilo na svých webových stránkách.

Sedmdesát čtyři žen, které byly vystaveny pokusům nacistických „lékařů“ z Ravensbrücku, muselo snášet testování různých chemických sloučenin. Podle serveru Jerusalem Post se doktoři snažili popsat reakce na různé utlumující látky, ale také syntetické drogy atd. Reakce žen a průběh pokusů jsou popsány na oněch dopisech.

Autorka dopisů Czyz-Wilgatová, stejně jako vedení lublinského muzea uvádí, že mají neocenitelnou historickou hodnotu. Díky nim se totiž povedlo z tábora „vynést“ informace o tom, co se uvnitř odehrává, a to ještě před koncem války v Evropě na jaře 1945. Text musel být zahříván, aby se znovu objevil, a byl zasílán rodinám a blízkým lidem, kteří prahli po informacích o svých nejbližších. Díky tomu, že byl psaný močí, jej neodhalila podrobná nacistická cenzura. Když žena dopisy psala, naplnila pero vyrobené z lipového dřeva močí a dalšími látkami, které text na papíře ukryly.

Některé z textů potřebují důkladnou restauraci, protože jsou zatím ve špatném stavu. Lublinské muzeum zatím neuvedlo datum, kdy unikátní listiny zpřístupní veřejnosti. I tak jde ale o významný krok v připomínání méně známých obětí holocaustu. Koncentračním táborem Ravensbrück prošlo během 2. světové války zhruba 130 tisíc žen. Pokusy probíhaly výhradně na Polkách a prováděli je výhradně nacističtí lékaři. Ti byli souzeni před norimberským tribunálem, který soudil nacistické válečné zločiny.

Tereza Stonišová, Martin Bartkovský
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.