Unikátní dokumenty napsané lidskou močí odhalují nacistické pokusy na ženách v Ravensbrücku | Reflex.cz
nahoru

Unikátní dokumenty napsané lidskou močí odhalují nacistické pokusy na ženách v Ravensbrücku

Tereza Stonišová, Martin Bartkovský22. února 2017 • 17:30

Dvacet sedm tajných dopisů napsaných místo inkoustu lidskou močí dostane malé historické muzeum ve východopolském Lublinu jako dárek od jedné z žen, která se na psaní těchto zvláštních dokumentů podílela. Na listech papíru, jejichž obsah pomohla odhalit až zvláštní technologie, jsou záznamy o pokusech na ženách, které prováděli nacisté v ženském koncentračním táboře v Ravensbrücku.

Text, který byl na dokumentech napsaný, zmizel po několika letech. Žlutá, nezřetelně viditelná barva močoviny zmizela, avšak pomocí zahřívání se povedlo text obnovit. Text se tak díky chemickým reakcím znovu vynořil a dokumenty popisující pokusy na ženách budou k vidění v muzeu v polském Lublinu.

Darovala je sama spoluautorka těchto textů, vězenkyně v ravensbrückském koncentračním táboře Krystyna Czyz-Wilgatová. Zvláštní zprávu o těchto sedmadvaceti stranách textu včera zveřejnila agentura Reuters s odkazem na polská média. Ta se o případu dověděla díky zprávě lublinského muzea, které se svým zvláštním přírůstkem pochlubilo na svých webových stránkách.

Hrůzy nacismu: Ženský koncentrační tábor Ravensbrück, kde byly vězněny i ženy z Lidic

Sedmdesát čtyři žen, které byly vystaveny pokusům nacistických „lékařů“ z Ravensbrücku, muselo snášet testování různých chemických sloučenin. Podle serveru Jerusalem Post se doktoři snažili popsat reakce na různé utlumující látky, ale také syntetické drogy atd. Reakce žen a průběh pokusů jsou popsány na oněch dopisech.

Autorka dopisů Czyz-Wilgatová, stejně jako vedení lublinského muzea uvádí, že mají neocenitelnou historickou hodnotu. Díky nim se totiž povedlo z tábora „vynést“ informace o tom, co se uvnitř odehrává, a to ještě před koncem války v Evropě na jaře 1945. Text musel být zahříván, aby se znovu objevil, a byl zasílán rodinám a blízkým lidem, kteří prahli po informacích o svých nejbližších. Díky tomu, že byl psaný močí, jej neodhalila podrobná nacistická cenzura. Když žena dopisy psala, naplnila pero vyrobené z lipového dřeva močí a dalšími látkami, které text na papíře ukryly.

Poznejte pozoruhodný příběh Osvětimského alba. Autor nejslavnějšího důkazu holokaustu…

Některé z textů potřebují důkladnou restauraci, protože jsou zatím ve špatném stavu. Lublinské muzeum zatím neuvedlo datum, kdy unikátní listiny zpřístupní veřejnosti. I tak jde ale o významný krok v připomínání méně známých obětí holocaustu. Koncentračním táborem Ravensbrück prošlo během 2. světové války zhruba 130 tisíc žen. Pokusy probíhaly výhradně na Polkách a prováděli je výhradně nacističtí lékaři. Ti byli souzeni před norimberským tribunálem, který soudil nacistické válečné zločiny.

Konec selfíček u Památníku holocaustu? Unikátní projekt upozorňuje na nevhodné fotky …
2. světová válka očima židovských fotografů. Historik objevil dosud nepublikované snímky

Tereza Stonišová, Martin BartkovskýVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější