nahoru

Kauza burkini pokračuje, Číňanky se zahalují podobně jako muslimky. A všem je to úplně jedno

Tereza Stonišová16. července 2017 • 09:00
Kauza burkini pokračuje, Číňanky se zahalují podobně jako muslimky. A všem je to úplně jedno
foto: 2017 Summer Universiade MRT

Když se podíváte na fotografie z čínské provincie Šan-tang, v níž se nachází oblíbená pláž s názvem Čching-tao, co se vám vybaví? Zaprvé zahalené Číňanky vyvolávají úsměv, za druhé si je nelze neasociovat s ruskými punkerkami Pussy Riot, které podobné oblečky volily pro svá vystoupení. Číňanky se začaly takto zahalovat zhruba před 13 lety. Je to vtipné a nikdo to neřeší.

Což se nedá říci o muslimském plaveckém oděvu jménem burkini, který v českém prostředí nedávno vyvolal doslova vlnu vášně. Společnost se opět vyhranila, někteří si okamžitě udělali názor. Proto není od věci se podívat, že jinde ve světě se také zahalují a nemá to pražádný náboženský podtext.

Důvod, proč se čínské ženy (nejen na zmíněné pláži) začaly zahalovat během koupání a opalování více, než u nich před tím bylo běžné, je prostý. Snažily se totiž ochránit svou pleť před sluncem, na něž jsou Číňanky s tradičně světlou pletí háklivější. Některé ženy tento problém tedy vyřešily nikoliv ukrýváním se pod slunečníky nebo vyšším ochranným faktorem opalovacího krému, nýbrž pokrytím hlavy a rukou při koupání. 

Oblečení do vody, které pokrývá hlavu a ruce, lze v čínských přímořských provinciích běžně sehnat. Ceny nejsou vysoké – pohyvují se mezi 15 a 25 čínskými juany, což je v přepočtu zhruba mezi 50 a 90 korunami. Ochranné oblečení je tedy velmi laciné.

 

 

 

Diskuse ke článku