Od Antarktidy se odlomila ledová kra o rozloze Moravskoslezského kraje | Reflex.cz
nahoru

Od Antarktidy se odlomila ledová kra o rozloze Moravskoslezského kraje

ČTK12. července 2017 • 13:25
Od Antarktidy se odlomila ledová kra o rozloze Moravskoslezského kraje
foto: Aha

Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních. Podle britských vědců to potvrdily nejnovější družicové snímky. Jde o jednu z největších mas ledu, jaká se kdy od jižního světadílu odtrhla. Kra o hmotnosti asi jednoho bilionu tun zabírá větší rozlohu, než má například Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.

Kra se odlomila mezi pondělím a dneškem, vědci ale už několik let předpovídali, že se tak stane. V ledu se vytvořila 80 kilometrů dlouhá prasklina a ještě v lednu drželo kru na místě pouhých 20 kilometrů ledu. Prasklina se vytvořila v šelfovém ledovci označovaném jako Larsen C, který má tloušťku asi 350 metrů a vyskytuje se na západním okraji Antarktidy.

Nově vzniklý ledovec má zhruba poloviční velikost oproti kře, která se odtrhla od šelfového ledovce Ross v roce 2000, ale i tak patří k zhruba deseti největším, jaké kdy byly zaznamenány.

Rozpadání šelfového ledovce Larsen C označují vědci za nikoli klimatickou, ale geografickou událost. I když připouštějí, že k rozšíření pukliny mohlo globální oteplování přispět.

Na Antarktidě se odtrhává obří ledovec vysoký 200 metrů, je velký jako náš kraj Vysočina
Obří kra na Antarktidě praská, může se každým okamžikem utrhnout a způsobit katastrofu

ČTK


Klíčová slova: Antarktida, ledovecDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější