nahoru

Obří kra na Antarktidě praská, může se každým okamžikem utrhnout a způsobit katastrofu

Tereza Stonišová7. ledna 2017 • 11:00
Obří kra na Antarktidě praská, může se každým okamžikem utrhnout a způsobit katastrofu
foto: NASA

Kra, která se pomalu ale jistě odpoutává od ledového povrchu na Antarktidě, ohrožuje světovou hladinu moří, tvrdí vědci z velšské univerzity. Snímky, které zveřejnila před několika dny NASA, jejich závěry potvrzují. V jedné z největších antarktických ker se objevila gigantická prasklina.

Kra, kterou vědci nazývají Larson C, se tak pomalu ale jistě odpoutává a stále více hrozí, že se utrhne. Jak uvedl profesor geologie Luckman z velšské univerzity, „velmi bych se divil, kdyby se kra neoddělila během několika příštích měsíců,“ sdělil profesor britské BBC.

Pokud by se kra skutečně utrhla, jednalo by se o jednu z deseti největších utržených ker v historii monitorování této činnosti. Velikost kry je opravdu ohromná – má velikost třeba jako americký stát Delaware, tedy něco přes 5 tisíc kilometrů čtverečních (1900 čtverečních mil, uvádí britská BBC).

Letecký snímek obří praskliny ve kře Letecký snímek obří praskliny ve křeFoto NASA

Od poloviny prosince NASA tuto kru mapuje. Zachytila ji také na snímcích, které ukazují rozsáhlou trhlinu. Podle výpočtů NASA se trhlina táhne až 112 kilometrů, široká je přitom v průměru 90 metrů. Podle varování NASA by její utržení mohlo mít nebezpečné následky – hladina oceánu by se mohla podle propočtů zvednout až o 10 centimetrů.

 

 

 

Diskuse ke článku