nahoru

Jahodovým brigádám v Anglii zvoní kvůli brexitu umíráček. Část úrody letos shnije na polích

Johana Kudrnová 3. července 2017 • 14:35
Na „jahodové brigády“ přijede do Británie o pětinu méně sezónních pracovníků.
Na „jahodové brigády“ přijede do Británie o pětinu méně sezónních pracovníků.
• foto: 
Profimedia.cz

Zdá se, že jednou ze skupin, které zásadně zasáhne brexit, budou britští pěstitelé jahod, malin a ostatních drobných plodů. V důsledku propadu libry a vzrůstajících xenofobních nálad přijede letos do země na „jahodové brigády“ o pětinu méně sezónních pracovníků, než zemědělci potřebují. Samotní Britové za minimální mzdu od pěti od rána sbírat plody ve většinou otřesných podmínkách nechtějí. Britská smetánka si tak během příštích ročníků Wimbledonu bude muset za slavné jahody se šlehačkou připlatit.

Manželé Reganovi, jež vlastní jahodovou farmu Hugh Lowe Farms v hrabství Kent, v rozhovoru pro britský Guardian řekli: „Jsme nesmírně šťastní, že k nám ti fantastičtí lidé převážně z východní Evropy každý rok jezdí... Doufáme, že poté, co opustíme Evropskou unii, bude zachován mechanismus umožňující těmto skvělým lidem nadále na léto přijíždět.“

Pěstitelé drobných letních plodů jsou na práci východoevropanů prakticky zcela závislí. Z osmdesáti tisíc sezónních pracovníků je Britů pouhých třináct tisíc. Letos se úbytek levné pracovní síly z východu projevil už na začátku sezóny v květnu. Situace se během léta pravděpodobně ještě zhorší a část úrody bude odepsána.

Sdružení British Summer Fruits, které sdružuje 97 % pěstitelů drobných plodů dodávaných do britských supermarketů v červnové zprávě uvedlo, že ceny jahod a malin by po brexitu mohly stoupnout až o 50 %. Pesimisté mluví dokonce o možném budoucím zániku celého odvětví, které od roku 1997 narostlo o 131 %.

Reganovi z Kentu už dvacet pět let dodávají své jahody na tenisový šampionát ve Wimbledonu. Na privilegium, které se jím tímto dostává, jsou náležitě pyšní. Ročně během sportovní události její návštěvníci spořádají na dvacet osm tisíc kilo kentských jahod se šlehačkou. V budoucnu si za pochoutku budou muset fanoušci asi značně připlatit. „Fantastičtí lidé z východní Evropy“ nepřijedou. Rozvod s Evropskou unií a s ním i opuštění evropského jednotného pracovního trhu však Británii bude pravděpodobně stát víc než jen levné jahody.Klíčová slova: Velká Británie, práce, brexit, farma, jahodyDiskuse ke článku