Jak vysoký je legendární Mt. Everest? Nepálská vláda se ho rozhodla proměřit novou technikou | Reflex.cz
nahoru

Jak vysoký je legendární Mt. Everest? Nepálská vláda se ho rozhodla proměřit novou technikou

Daniel Baret20. června 2017 • 17:15
Mount Everest - ilustrační snímek.
Mount Everest - ilustrační snímek.
• foto: 
Wikimedia

Udávaná výška nejvyšší hory světa, Mount Everestu v Himálaji, je 8848 metrů. Jenže existují kolem toho dohady a různá měření udávají různou výšku. Kvůli velkému zemětřesení v oblasti v roce 2015 existují i spekulace, že legendární hora má dnes jiné parametry, než předtím. Nepálská vláda se to rozhodla vyřešit rozsáhlým měřením, u kterého budou využity nejnovější znalosti a možnosti techniky.

První měření, které bylo považováno za realistické a přesné, provedl v roce 1856 Andrew Waugh a vyšla mu výška 8840. Indové pak použili jiné metody v roce 1955 a dostali se na číslo 8848, které je uznáváno mezinárodní veřejností. To potvrdilo i čínské měření z tibetské strany hory o dvacet let později.

Jenže americká expedice na nejvyšší horu světa vedená v květnu 1999 Bradfordem Washburnem zveřejnila, že Mt. Everest (nepálsky se mu říká Sagarmátha a tibetsky Džomolangma) měří 8850 metrů. A další čínský pokus stanovil výšku v roce 2005 na 8844 metrů a 43 centimetrů.

Vzácná nepálská stúpa zničená silným zemětřesením vstala z popela

Jaká je ale skutečnost? Vlastně to jistě nikdo neví. Nepálská vláda se proto podle listu Kathmadu Post rozhodla opět zjistit výšku nejvyššího vrcholu planety.

Podle Ganeše Prasada Bhatta budou tentokráte u toho využity měření a poznatky mnoha vědců a odborníků z celého světa, použito bude měření pomocí GPS, bude měřena vertikální výška, provede se gravitační průzkum a pomohou i matematické výpočtů. Mělo by se jednat o vůbec nejkomplexnější měření v celé historii.

V některých částech Nepálu se začne s měřením ještě tento rok. Práce má být dokončena za dva roky.

Saúdský diplomat v Indii opakovaně znásilňoval své nepálské hospodyně. Přizval i své …
Okamžiky zmaru a chaosu, které dokumentují velké zemětřesení v Nepálu

Daniel Baret


Klíčová slova: Mount Everest, Himálaj, hory, výška, NepálDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
22,370
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější