nahoru

V Rakousku se od 1. října nesmí nosit burky, imigranti musí podepsat také integrační smlouvu

Daniel Baret13. června 2017 • 10:00
Imigranti ve Vídni - ilustrační snímek.
Imigranti ve Vídni - ilustrační snímek.
• foto: 
Bwag (CC BY-SA 4.0)

Rakouský prezident Alexander van der Bellen minulý týden podepsal nový zákon, který od 1. října zakazuje na veřejných místech úplné zahalování obličeje. Tento krok je namířen především proti muslimským burkám a je zdůvodňován bezpečnostními opatřeními.

Zákon schválil rakouský parlament v květnu a všichni, kdo ho poruší, mohou být pokutováni do výše 150 eur, což jsou necelé 4 000 korun. Odhaduje se, že v Rakousku žije kolem 800 tisíc muslimů, což je kolem 9 procent všech obyvatel. Většinou se jedná o lidi s tureckým původem, pak z Bosny a Hercegoviny, dále z Afghánistánu, Čečenska, Iráku, Sýrie či Kosova. Několik stovek žen se pak na veřejnosti zcela zahaluje.

Rakousko ale přijalo i další opatření související s migrací.

Výrazně omezena bude možnost distribuovat materiály s extrémistickým obsahem a přistěhovalci budou muset podepsat takzvanou „integrační smlouvu“. Pokud ji nenaplní, mohou být vráceni do svého původního státu. Integrační program zahrnuje výuku němčiny i kurzy, u kterých budou poznávány místní tradice a hodnoty. Pokud někdo nebude na kurzy chodit, mohou mu být sníženy dávky sociálního zabezpečení.

Nová legislativa se začala projednávat loni v reakci na velkou migrační vlnu z roku 2015, kdy v Rakousku požádalo o azyl přes 90 tisíc lidí.

Rakousko také čekají 15. října předčasné parlamentní volby, protože minulý měsíc se rozpadla velká koalice lidovců a sociálních demokratů, kterou vedl kancléř Christian Kern. Podle posledních průzkumů by mohla volby vyhrát Rakouská lidová strana, která má v čele velmi agilního, výřečného a v některých směrech i radikálního (tvrdě a opakovaně například kritizuje Turecko) předsedu Sebastiana Kurze. Ten je ministrem zahraničí a je mu pouhých 30 let.Klíčová slova: imigrace, bezpečnost, burka, RakouskoDiskuse ke článku