Francouzi zatkli bývalého vězně z Guantánama, verboval pro Islámský stát | Reflex.cz
nahoru

Francouzi zatkli bývalého vězně z Guantánama, verboval pro Islámský stát

Lukáš Lhoťan8. června 2017 • 14:25
Sabir Mahfouz Lahmar
Sabir Mahfouz Lahmar
• foto: 
DoD

Bývalý vězeň z americké základny Guantánamo Sabir Mahfouz Lahmar je jedním ze šesti lidí (čtyř mužů a dvou žen) zadržených ve francouzském Bordeaux pro podezření z verbování evropských muslimů do řad teroristické organizace Islámský stát, jak o tom informuje web britského deníku Daily Mail.

Sabir Mahfouz Lahmar je alžírského původu, studoval na islámského duchovního na Islámské univerzitě v saúdskoarabské Medíně a žil v Bosně, kde získal i státní občanství. Lahmar byl zatčen v roce 2002 v Bosně pro podezření ze spoluúčasti na přípravě teroristického útoku na americkou ambasádu v Sarajevu. Americké úřady obvinily Lahmara z členství v teroristické skupině Islámská ozbrojená organizace, dále z napojení na vedení teroristické organizace al-Ká’ida apod.

Terorista dostal odškodnění za Guantánamo, pak zaútočil znovu
Jiří X. Doležal 23. února 2017 • 10:29

Terorista dostal odškodnění za Guantánamo, pak zaútočil znovu

Na americké základně Guantánamo byl zadržován od konce ledna 2002 do roku 2009, kdy byl propuštěn poté, co francouzská vláda souhlasila, že mu dovolí žít na svém území a pomůže mu integrovat se do francouzské společnosti.

Mnozí z těch, kdo byli vězněni na americké základně Guantánamo pro podezření z terorismu, se po propuštění opět zapojili do aktivit teroristických organizací. Například podle amerického deníku The Washington Times se propuštěný vězeň Ibrahim Qosi po propuštění stal vůdcem teroristické organizace al-Ká’ida v Jemenu a začal vyzývat muslimy k páchání terorismu ve Francii a USA.

Nová teorie: Terorista, který měl narazit letadlem do mrakodrapu v New Yorku a byl i v…
Konvička, pojď si hrát na Guantanámo!
Jiří X. Doležal 21. srpna 2016 • 17:23

Konvička, pojď si hrát na Guantanámo!

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
22,300
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější