nahoru

Ve Francii zadrželi zásilku drog pro islámské bojovníky, měla putovat přes Česko

ČTK30. května 2017 • 12:25
Stimulant Captagon, přezdívaný droga džihádistů - ilustrační snímek.
Stimulant Captagon, přezdívaný droga džihádistů - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Francouzští celníci zabavili v lednu a v únoru na pařížském letišti Roissy asi 135 kilogramů stimulantu Captagon, přezdívaného droga džihádistů. První várka 350.000 tablet tohoto léku zadržená na začátku ledna byla schována v průmyslových formách, zásilka směřovala z Libanonu do České republiky, oznámila dnes podle agentury AFP celní správa. Konečnou destinací drogy byla ale podle ní Saúdská Arábie.

"(Po nálezu) jsme zahájili spolupráci s německými a českými úřady, abychom identifikovali příjemce v České republice," uvádí se v prohlášení celní správy. Zásilka vážila 70 kilogramů.

Česká celní správa už na začátku měsíce uvedla, že zásilka směřovala k české fyzické osobě, která měla Captagon dále odeslat přes Turecko zákazníkovi v Saúdské Arábii. "Platba za přepravu byla uskutečněna z území Turecka, a to z blízkosti syrských hranic," sdělil úřad v tiskové správě.

Dalších 67 kilogramů tablet objevili francouzští celníci 22. února. Zásilka směřovala z Libanonu do Afriky. Podle francouzské celní správy jde o první dodávku Captagonu zadrženou ve Francii. Její hodnotu na černém trhu odhadli celníci na 1,5 milionu eur (téměř 40 milionů Kč).

Captagon hojně používají islamisté v Sýrii a v Iráku. Krátce po konzumaci snižuje pocity únavy a bolesti a zvyšuje soustředění a agresivitu.

Poprvé byl medikament obsahující amfetamin vyroben v 60. letech. Původně měl sloužit k léčbě hyperaktivity, depresí a poruch spánku. V 80. letech ho ale většina zemí zakázala, neboť na něm snadno vznikala závislost.

ČTK


Klíčová slova: Francie, drogy, islamisté, ČeskoDiskuse ke článku