nahoru

Izrael: Největší příběh moderních dějin. Vychází nový speciál Reflexu

Dan Hrubý 12. května 2017 • 14:40
Židovský národ žil před devatenáct století mimo zemi svého původu, jíž byla Palestina.
Židovský národ žil před devatenáct století mimo zemi svého původu, jíž byla Palestina.
• foto: 
ČTK, Profimedia.cz, archív

Obrazně by šlo napsat, že nový speciál Reflexu začíná v roce 1909, kdy se na poušti u Středozemního moře sešel hlouček židovských přistěhovalců z Evropy, aby založili Tel Aviv. O pouhé století později zde stojí prosperující a svobodná metropole s neobyčejným charismatem, jež přitahuje jak mladé lidi, vyznavače moderních technologií, tak třeba znalce funkcionalistické architektury nebo milovníky jídla.

O tom všem je nový speciál Reflexu. Tel Aviv totiž více než Jeruzalém se svými nábožensky zatíženými místy ztělesňuje moderní Izrael. V oblasti Tel Avivu se recykluje sto procent odpadních vod, v celém Izraeli je to sedmdesát procent. Na druhém místě je Španělsko se 17 procenty. A hovoříme-li občas o temných vizích, v nichž budou miliony lidí opouštět oblast Blízkého východu pro nedostatek vody, pak Izrael vodu dokonce vyváží. I o tom najdete článek v naší nové publikaci.

Vedle toho přinášíme tři zásadní rozhovory – s politickým vizionářem Danem Schueftanem, někdejším poradcem izraelských premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona, jenž odmítá evropskou politickou korektnost a nazývá věci a jevy současného věta pravými jmény.

S držitelem Nobelovy ceny za chemii Danem Šechtmanem, který popisuje izraelský vzdělávací systém a vysvětluje, proč on sám učí děti z mateřských škol. Objasňuje také ojedinělý fenomén izraelských start-upů, jichž je tu na počet obyvatel s velkým odstupem nejvíc na světě.

Konečně ve třetím z řady rozhovorů hovoří světoznámý spisovatel Amos Oz, levicově či liberálně orientovaný myslitel, jenž – právě v protikladu a zároveň společně s Danem Schueftanem – dokládá nikoli bezproblémový, ale myšlenkově svobodný a pluralitní charakter Izraele. Právě Oz ztělesňuje rovnostářskou a zároveň svobodomyslnou ideologii zakladatelů země.

Podstatnou součástí speciálu Reflexu je materiál připravený ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze. Pojednává o československé vojenské pomoci, jež v mnohém rozhodla válku za nezávislost. Tedy první izraelsko-arabskou válku, která v roce 1948 obhájila existenci nově vzniklého státu. Součástí článku jsou unikátní fotografie z československých leteckých základen zachycující výcvik bezmála sta izraelských stíhacích pilotů, kteří se stali základem izraelského letectva.

Nový speciál Reflexu najdete právě teď na novinových stáncích.

Speciál Izrael.

Dan Hrubý
Diskuse ke článku